Wigilia Sybiraków pełna wzruszeń [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Edward Gurban
Edward Gurban

Wigilia Sybiraków pełna wzruszeń [WIDEO]

Edward Gurban

Jak zwykle wzruszającą oprawę miało spotkanie opłatkowe u Sybiraków, który tym razem Koło nr 1 w Nowej Soli zorganizowało 20 grudnia, wcześniej odbywał się w styczniu.

Swoich gościnnych progów udzieliła Sybirakom dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 6. Od samego początku spotkania te odbywają się właśnie tej szkole i gospodarzem jest dyrektor dr Artur Milczarek. W tym roku otrzymał on Medal Sybiraków z rąk prezes koła Danuty Cygan i prezesa Zarządu Wojewódzkiego w Zielonej Górze, Edwarda Daszkiewicza. Gośćmi byli także prezydent Nowej Soli, Wadim Tyszkiewicz oraz starosta Waldemar Wrześniak.

Najbardziej jednak cieszyła spora grupa dzieci i młodzieży, występującej oraz biorącej udział w konkursach. – W szkole poznałam historię Sybiraków, dzięki paniom Janinie Marzec i Danucie Cygan. Te historie zawsze głęboko mnie wzruszają. Jestem pod ogromnym wrażeniem, jak wiele ci ludzie potrafili wytrzymać i znieść w niewoli – przyznała Agnieszka Malaczewska z kl. III b LO, biorąca udział w konkursach historycznych o Sybirze.

- Tam był głód, ludzie cierpieli, wielu ginęło. Pracowali ponad siły, często w mrozie i o głodzie. Do dziś czczą chleb – opowiedziała Justyna Orłowska z „Nitek”.

Dzieci z klasy II a SP 6, pod kierunkiem Iwony Pawłowicz - Sznajder, przedstawiły wzruszające przedstawienie „Przybieżeli Anieli...”. Nieco później zaśpiewały: „do Betlejem, gdzie niebo jaśnieje, gdzie maleńki Jezus na świat przychodzi”.

Czytaj więcej 22 grudnia w bezpłatnym materiale w serwisie plus.gazetalubuska.pl

Przeczytaj też: Zefir i Laguna - statki na szczycie

Edward Gurban

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.