Winnica w Zaborze pod lupą Agencji Nieruchomości Rolnych

Czytaj dalej
Fot. strefaagro.gazetalubuska.pl
Marek Białowąs

Winnica w Zaborze pod lupą Agencji Nieruchomości Rolnych

Marek Białowąs

W urzędzie marszałkowskim agenci CBA, a w winnicy Zaborze urzędnicy ANR. Ten rok jest rokiem kontrolerów i kontroli.

O sprawie niechętnie mówią winiarze, którzy z winnicą samorządową w Zaborze związali swój los.
- Wiemy, że sprawa jest polityczna, urzędnicy Agencji Nieruchomości Rolnych kontrolują dokumenty. Chcą znaleźć jakiegoś haka na władze samorządowe - mówi jeden z winiarzy, którzy zastrzegł swoją anonimowość. - Nie wiemy jednak dokładnie co konkretnie sprawdzają. Ktoś wspominał, że chcą podważyć nasze prawo do uprawy winogron na tej ziemi, że chce nas się zastraszyć. Ja jednak w to nie wierzę.

Winiarze, z którymi rozmawiała ,,GL’’ są zaniepokojeni nie samą kontrolą. Gdyż tu jak twierdzą - nie ma nic do ukrycia - a wymiarem politycznym całej sprawy. - Oby nie okazało się, że te wszystkie kontrole mają za zadanie na siłę wmówić ludziom, że skoro sprawdzają, to są jakieś tego podstawy - mówią.

Winnica w Zaborze
strefaagro.gazetalubuska.pl - Zbiory z posadzonych winorośli owocują w pełni po 7 latach.

Przypominamy, że 16 czerwca CBA weszło do urzędów marszałkowskich w całym kraju. Agentów szczególnie interesują programy unijne, w których beneficjantami są same urzędy marszałkowskie. A jednym z takich projektów jest właśnie winnica samorządowa w Zaborze. Teren pod winnice przekazała ANR Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie, która otrzymała też pieniądze na budowę infrastruktury (ogrodzenie winnicy, budowa studni, dróg wewnętrznych itp.). Następnie PWSZ w 2012 r. podpisała z 13 winiarzami umowy dzierżawy ziemi na 30 lat. Na większość z 35 ha winnicy zasadzono już krzaki winorośli. A to już wydatek winiarzy. Zasadzenie 1 ha to koszt ok. 100 tys. zł i oczywiście wiele tygodni ciężkiej, fizycznej pracy. Po ostatnich wyborach, wymieniono wszystkie władze ANR, od centrali po oddziały w terenie. O tym co sprawdzają teraz urzędnicy ANR pod nowym kierownictwem zapytaliśmy w oddziale w Gorzowie Wlkp. Chcieliśmy się dowiedzieć czy kontrola obejmuje tylko przekazanie ziemi, czy też wybudowanie infrastruktury i umowy dzierżawy podpisane przez PWSZ z winiarzami.

- Agencja ma ustawowy obowiązek w okresie 10 lat, od dnia nieodpłatnego przekazania nieruchomości, na przeprowadzenie kontroli w zakresie zgodności wykorzystywania nieruchomości z celem, na jaki została (...) przekazana. Przedmiotem kontroli są wszelkie elementy mające istotny wpływ na realizację warunków przekazania - odpowiedział Zbigniew Celiński z ANR w Gorzowie Wlkp. a ą

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.