Wiosną i latem ten piękny ogród zachwyca magią kwiatów i barw

Czytaj dalej
Fot. Helena Odrobina
Ilona Burkowska

Wiosną i latem ten piękny ogród zachwyca magią kwiatów i barw

Ilona Burkowska

- Rośliny reagują na wszystko podobnie jak człowiek. Dlatego trzeba poświęcić im czas, mówić do nich... Wtedy odpłacą się nam pięknym wyglądem - uważa pani Helena, wielka miłośniczka róż.

Które kwiaty lubię? Róże - ponad wszystko na świecie kocham róże. I floksy, i rododendrony, którymi się otaczam z każdej strony działki - uśmiecha się pani Helena z Radzynia, wielka miłośniczka zieleni. - Chociaż właściwie musiałbym wymienić wszystkie kwiaty, bo skoro je mam, to znaczy, że je lubię.

Kwiaty reagują na wszystko podobnie, jak człowiek...

A na jej działce roślin naprawdę jest wiele, w wielu kolorach. Pani Helena wszystkie kocha i wszystkie szanuje. I mówi, że one pięknie się odpłacają. - Jeśli pogadamy z kwiatami, pogłaskamy, będą rosły i cieszyły oczy. To działa. Ja bez względu na aurę staram się od lat maksymalnie dbać o rośliny, ponieważ kwiaty reagują na wszystko podobnie, jak człowiek...

Działkowiczka śmieje się też, że chwasty nie mają u niej szans! - W okresie upałów, wstawałam o godz. 6.00 i szłam plewić moje roślinki. Po oplewieniu wszystko podlewałam, a przy niektórych kwiatkach robiłam wgłębienia, aby dolać więcej wody. Dlatego całe lato pięknie kwitły.

Teraz roślinki już przygotowują się do zimy. Wszystkie rododendrony i róże pienne mają kopczyki z leśnej ziemi z korą, żeby nie wymarzły. Ale na działce pani Heleny wcale nie jest szaro, bo dom otacza potężny zielony żywopłot. Tu zawsze króluje zieleń.

Róże to ukochane kwiaty pani Heleny.
Helena Odrobina Róże to ukochane kwiaty pani Heleny.
Ilona Burkowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.