Wiosna to początek sezonów rejsowych [rozmowa]

Czytaj dalej
Fot. Unsplash/Pixabay
Łukasz Koleśnik

Wiosna to początek sezonów rejsowych [rozmowa]

Łukasz Koleśnik

Wiosna w pełni, zaczynają się więc różnego rodzaju sezony, w tym również rejsowe. Instruktor Krzysztof Raniś przyznaje, że turystyka wodna w Krośnie Odrz. i okolicy coraz szybciej się rozwija.

Co w tym roku przygotował pan dla miłośników rejsów i kajaków?
Sezon już rozpoczęty, od 1 maja wystartowałem z wypożyczalnią od pierwszych dni. Jest wielu klientów na motorówki i zainteresowanie stale rośnie. Coraz większą popularnością cieszą sie kajaki na Odrze. Organizuje cały spływ z dowozem ludzi i sprzętu na miejsce startu i powrót do domu. Na zakończenie spływu organizujemy ognisko z kiełbaskami lub dowolnym kateringiem.

To zapewne nie wszystko...
Swoja ofertę poszerzyliśmy o organizacje imprez integracyjnych na wodzie dla małych i średnich firm. Przygotowuje również rejsy morskie na Bałtyku i innych morzach w terminach dowolnych dopasowanych do klientów. 28 maja płyniemy na pierwszy taki rejs na morze Adriatyckie czyli popularną Chorwację. Oczywiście do tego wszystkiego dochodzi możłiwość szkolenia motorowodne na patent sternika motorowodnego.

Kajaki to coraz popularniejsza forma sportu i rekreacji w naszym regionie. Dlaczego?
Kajaki stały się tak popularne, ponieważ mamy w naszym regionie doskonałe warunki, do uprawiania tego rodzaju sportu. Ponadto jest to rozrywka, która pod względem ceny jest bardzo atrakcyjna. Koszt wynajęcia jednego kajaka to jest 60 zł na cały dzień. Czyli dwie osoby składają się po 30 zł i mają zabawę od rana do wieczora. To sport dla każdego.

Czy można uznać kajakowanie za sport niebezpieczny? Odra raczej tak groźnym szlakiem nie jest?
W naszym regionie pływa się przede wszystkim na mniejszych rzekach. One są już dość mocno rozreklamowane. Jeśli chodzi o samą Odrę, to wiadomo, że jest ona większa i szersza, a tym samym bardziej niebezpieczna. Trzeba jednak podkreślić, że wielu ludzi lubi tę trasę. Ze swojego doświadczenia wiem, że jeżeli udaje mi się namówić ludzi na spływ kajakowy Odrą, to są zadowoleni i chętnie tu wracają. Dlaczego? Ponieważ trasa jest bardzo wygodna z kilku względów. Nie ma potrzeby wychodzenia oraz wchodzenia do kajaków, aby ominąć jakąś przeszkodę. Na innych trasach mogą się trafić powalone drzewa, zarośla, itp., ale nie tutaj. Wsiadamy praktycznie na starcie i płyniemy do końca. Odra jest spokojną rzeką.

Podróż kajakiem jest coraz popularniejsza, ale nie każdy miał okazję powiosłować. Czy trudno jest się tego nauczyć?
Można wiosłować praktycznie z marszu. Są osoby, które mają pewne obawy. Dla nich przeprowadzamy krótkie szkolenie przed wypłynięciem. Jest to naprawdę banalne. Trzeba się tylko zorientować, z której strony trzeba wiosłować, aby kajak skręcał bądź zatrzymał się na rzece. Najważniejsza zasada w kajaku to utrzymanie równowagi. Jedna osoba wykonuje jakiś manewr, druga pilnuje równowagi, np. przy wsiadaniu do łódki.

Wiosna to początek sezonów rejsowych [rozmowa]
Archiwum Prywatne Kajaki stały się tak popularne, ponieważ mamy w naszym regionie doskonałe warunki, do uprawiania tego rodzaju sportu - mówi Krzysztof Raniś.

Wypożycza pan nie tylko kajaki, ale też łodzie motorowe. Czy też cieszą się w Krośnie zainteresowaniem?
Wypożyczanie łodzi motorowych to moje główne zajęcie, od tego się wszystko zaczęło. Kajaki to właściwie taki dodatek. Łodzie motorowe to sport bardziej wymagający. Biorąc pod uwagę pierwszy rok na Odrze, to jestem zadowolony, ponieważ wiele osób jest zainteresowanych. Klientów stale przybywa, jest coraz więcej telefonów, ludzie dzwonią i pytają czy potrzebne są uprawnienia na łodzie. Jest zapotrzebowanie.

Czy osobiście wybiera się pan na jakiś daleki rejs?
Niestety oprócz wyjazdu do Chorwacji 28 maja, w najbliższym czasie nic takiego nie planuję. W trakcie sezonu mam bardzo dużo zajęć i po prostu go nie wystarcza.

Łukasz Koleśnik

W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Opisuję wydarzenia z powiatu krośnieńskiego. Tematyka dowolna: od inwestycji, przez wywiady z ciekawymi ludźmi, po interwencje. Zdarza mi się też popełnić jakiś artykuł sportowy. Prowadzę też portal internetowy Krosno Odrzańskie Nasze Miasto oraz powiązanego z nim Facebooka, gdzie również znajdziecie materiały z krośnieńskiego regionu, mnóstwo galerii zdjęciowych i wiele innych. Prywatnie interesuję się sportem, głównie piłką nożną i koszykówką. Jestem zapalonym kibicem Borussii Dortmund. Biegam, dla zdrowia. Lubię kino, książkę, gry komputerowe. Nie mogę się rozstać z muzyką, więc pewnie mnie spotkasz ze słuchawkami na uszach. Studiowałem dziennikarstwo we Wrocławiu. O dziwo, pracuję jako dziennikarz.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

17,50 35,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.