Alicja Kucharska, DECHA

Witamy z otwartymi ramionami

Młodzi świebodzinianie szlifują powitalnego poloneza Fot. Alicja Kucharska Młodzi świebodzinianie szlifują powitalnego poloneza
Alicja Kucharska, DECHA

Już w tym tygodniu pojawią się uczestnicy Światowych Dni Młodzieży. W Lubuskiem gościć będą w 20 ośrodkach.

Już od środy, czyli na kilka dni przed krakowskimi Światowymi Dniami Młodzieży w Lubuskiem gościć będą zagraniczni pielgrzymi. Do ich przyjęcia przygotowuje się 20 ośrodków w całym regionie i znaleziono już rodziny, które zaopiekują się naszymi gośćmi. Zaplanowano również, oprócz spotkań o charakterze religijnym, program mający przybliżyć im nasz region.
Organizatorzy ŚDM przyporządkowali poszczególnym diecezjom nazwy miejsc biblijnych. Zielonogórsko-gorzowska stała się... Królestwem Bożym.

- Ma to służyć przede wszystkim identyfikacji, gdyż polskie nazwy diecezji czy określenia geograficzne mogą okazać się dla gości nieczytelne – mówi rzecznik kurii ks. Andrzej Sapieha. - To wyróżnik, który zresztą wpisuje się znakomicie w miejsce naszego diecezjalnego spotkania pod figurą Chrystusa Króla.

I właśnie w Świebodzinie dzieje się najwięcej. W przygotowania włączyło się tutaj około 40 osób dorosłych, 80 młodych wolontariuszy, a także harcerze. - Mimo to nadal mile widziane są kolejne osoby. Jesteśmy gospodarzem centralnych uroczystości, dlatego mamy wiele obowiązków - wyjaśnia Wioletta Matunin, organizatorka ŚDM w Świebodzinie. Ksiądz Marcin Woźniak dodaje, że spotkania te to możliwość zjednoczenia się we wspólnej sprawie. - Młodzież zyskuje poczucie odpowiedzialności za coś dużego i wyjątkowego. Otwieramy się na drugiego człowieka, przełamujemy bariery, a przy tym pokazujemy swoją kulturę, tradycję i duchowość - podkreślił.

Do Świebodzina może przyjechać nawet 2,5 tys. gości z zagranicy

Pielgrzymi z Niemiec przybędą do Świebodzina w środę. Przywitają ich księża proboszczowie oraz władze miasta. Czwartek nazwano „Dniem Integracji”. Rozpocznie się od wspólnej nauki poloneza. Następnie goście i wolontariusze wezmą udział w grze miejskiej „Świebodzin dawniej i dziś”, gdzie w obecnych zabudowaniach będą musieli odnaleźć dawny Świebodzin. Nie zabraknie warsztatów muzycznych, rozgrywek sportowych, wyjazdów do okolicznych miejscowości: Gościkowa-Paradyża, MRU czy Łagowa.
- Piątkowy dzień zamknie Droga Krzyżowa ulicami miasta. Przejdziemy od figury Chrystusa do ratusza. Przygotowujemy czterometrowy krzyż. Po ŚDM zostanie ustawiony obok figury - na pamiątkę - mówi W. Matunin.

Według szacunków w sobotę, 23 lipca pod figurą Jezusa Chrystusa zbierze się blisko 5 tysięcy pielgrzymów z różnych stron świata, a rozlokowanych na terenie całego województwa. Już wiadomo, że gości zagranicznych przybędzie ponad 2,5 tysiąca. Pod pomnikiem pojawią się dwie sceny i telebimy. Centralne diecezjalne uroczystości rozpocznie koncert projektu Bachus Classic Orchestra. Będzie wielojęzyczna msza święta.

Niedziela okrzyknięta została „Dniem z Rodziną”. Całość będzie miała kształt pikniku rodzinnego. Zakończy się dużym ogniskiem.
- Prosimy o wodę w małych butelkach. W lipcu mogą być upały, musimy zapewnić wodę wolontariuszom i pozostałym uczestnikom. Dla gości chcemy przygotować słodki poczęstunek, więc osoby chcące włączyć się, piekąc ciasta, również są mile widziane. Potrzebujemy także chętnych do przygotowania placu na centralne uroczystości, a także posprzątania po nich. Każda para rąk się przyda w piątek, 22 lipca i w poniedziałek, 25 lipca - dodaje pani Wioletta.

Autor: Alicja Kucharska, (decha)

Alicja Kucharska, DECHA

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.