Wizja Nowej Soli? Gospodarka i relaks

Czytaj dalej
Fot. Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

Wizja Nowej Soli? Gospodarka i relaks

Eliza Gniewek-Juszczak

- Kiedy tutaj sobie siedzimy, w mieście buduje się sześć fabryk - przyznał prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz podczas spotkania z mieszkańcami. Ale nie tylko gospodarką żyje Nowa Sól.

- Moja filozofia zarządzeniem miastem polega na tym, że aby wydać, muszę zarobić, musi być tak jak w firmie – przekonywał prezydent Wadim Tyszkiewicz w czwartkowy wieczór w Nowosolskim Domu Kultury.

Na spotkaniu z okazji półmetku obecnej kadencji i jednoczesnym podsumowaniu czternastu lat sprawowania funkcji prezydenta obecni byli raczej tylko zwolennicy włodarza. Nie było żadnych publicznych wypowiedzi, które stanowiłyby krytykę obecnych czy planowanych działań. Mieszkańcy wychodzili ze spotkania zadowoleni. W rozmowach z GL przyznawali, że warto było przyjść i posłuchać o tym co dzieje się i co będzie działo się w mieście.

– Zawsze przychodzimy jak są takie spotkania. Chcemy na bieżąco wiedzieć co się dzieje w mieście, śledzimy też prasę – mówił Hieronim Orkowski.

– Spotkanie było merytoryczne. Dało obraz miasta przed następną kampanią wyborczą. Kto chciał, zasięgnął taką informację, jaką oczekiwał – powiedział Jan Sieradzki.

Tunel marzeń

Padło wiele pytań, które za pośrednictwem mediów zadali mieszkańcy, a wśród nich także to, czy Wadim Tyszkiewicz za dwa lata wystartuje na prezydenta.

– Cofam to, co powiedziałem, że nie będę startował. Dzisiaj nie wiem, co będę robił – mówił prezydent.

Na pytanie składane wielokrotnie w Gazecie Lubuskiej w sprawie możliwości budowy tunelu pod torami, prezydent nie powiedział, nie. – Mamy chytry plan w tej sprawie. Sami nie możemy złożyć projektu, ale PKP już tak. Spróbujemy się porozumieć, my moglibyśmy przygotować projekt, a spółka PKP wystąpić o dofinansowanie do UE. Taka inwestycja to koszt rzędu 20 mln zł – powiedział prezydent i przypomniał, że był kiedyś plan przeprowadzenia referendum w mieście, w którym można było zapytać mieszkańców, co wolą basen czy tunel.

Dzisiaj już wiadomo, że takiego referendum nie będzie, a będzie za to i basen i możliwe, że kiedyś także tunel.

Basen możliwości

Na basen jest już wyznaczony teren, w okolicy dworca PKP, na dawanym PKS-ie. – To będzie dobre miejsce. W pobliżu są już nowoczesne boiska, biblioteka, muzeum, będzie nowe Muzeum Odry, to wszystko razem stworzy miejsce do relaksu, wypoczynku i upowszechniania kultury – przekonywał prezydent.

Wadim Tyszkiewicz zapewniał, że pieniądze na basen wzięte w ramach kredytu, będą zwracały się z podatków. Na budowę można będzie uzyskać tylko 33 proc. dofinansowania. Przewidywane są 25-metrowe tory, sauna, jacuzzi. Obiekt będzie tak zaprojektowany, aby była możliwa dobudowa do basenu hali widowiskowo-sportowej. Docelowo miasto planuje przebudować ul. Towarową.

Gospodarka pierwsza

O tym, że kluczem do rozwoju miasta jest gospodarka, Wadim Tyszkiewicz przekonuje od zawsze. – Celem moim, kiedy za dwa lata skończę prezydenturę jest 300 tys. metrów kwadr. hal pod dachem. Przeciętna hala ma ok. 3-4 tys. metrów kwadrat. Chcę zamknąć bilans swojej prezydentury taką właśnie cyfrą – mówił prezydent Nowej Soli.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.