Wkrótce będzie wiadomo, gdzie trafi przedszkolak

Czytaj dalej
Fot. Urząd Miasta Krosno Odrz
Łukasz Koleśnik

Wkrótce będzie wiadomo, gdzie trafi przedszkolak

Łukasz Koleśnik

Wkrótce w mieście przestanie brakować miejsc dla maluchów. Od przyszłego roku ma zacząć działać nowe przedszkole. Obecnie trwają remonty.

W poniedziałek odbyło się spotkanie wiceburmistrza z rodzicami dzieci w wieku przedszkolnym oraz żłobkowym, które nie dostały się do krośnieńskich placówek.

- W sumie mówimy o około setce dzieci - przyznaje wiceburmistrz Grzegorz Garczyński.

Taka liczba to spory problem, jednak wiceburmistrz uspokaja, że urząd robi wszystko, aby maluchy miały miejsce w przedszkolach i oddziałach żłobkowych. I stać ma się to bardzo niedługo.

- W trakcie remontu jest budynek przy ulicy Piastów 2, po byłym Ochotniczym Hufcu Pracy. Udało się nam pozyskać dofinansowanie na dostosowanie budynku na potrzeby przedszkola w postaci 2,5 miliona złotych - informuje G. Garczyński.

Choć zostało jeszcze dużo pracy, to wiceburmistrz zapewnia, że nowe przedszkole ruszy na początku nadchodzącego roku szkolnego.
- Oznacza to, że wszystkie dzieci znajdą miejsce w przedszkolach. Poinformowaliśmy o tym rodziców, którzy nie muszą się martwić, że ich pociechy zostaną na lodzie - podkreśla zastępca burmistrza.

Na przełomie maja i czerwca ma zapaść decyzja, dotycząca nowych oddziałów przedszkolnych.

- Wtedy będziemy też decydować, które dzieci do jakiego oddziału zostaną przypisane - wyjaśnia G. Garczyński.
Sprawa ze żłobkami jest bardziej skomplikowana. W tej chwili w gminie funkcjonują dwa oddziały żłobkowe.

- Znajdują się one przy przedszkolach nr 1 i nr 2. Po dostosowaniu budynku przy Piastów będziemy mieli możliwość zorganizowania kolejnych oddziałów - informuje wiceburmistrz.

Dodaje jednak, że w chwili obecnej nie jest możliwe otwarcie dodatkowych oddziałów ze względu na przepisy prawne.
- To, że będziemy mieć możliwości, nie oznacza, że dostaniemy pozwolenie - zaznacza. - Ministerstwo edukacji zapowiadało, że w niedalekiej przyszłości ma dojść do zmian w przepisach dotyczących m.in. oddziałów żłobkowych przy przedszkolach. Dzisiaj musielibyśmy specjalnie powoływać nową instytucję z nowym dyrektorem i kadrą. Czyli musielibyśmy otworzyć pełnoprawny żłobek. Jeśli jednak dojdzie do zmiany przepisów, to nie będzie takiej konieczności. Czekamy na decyzję ministerstwa - podkreśla G. Garczyński.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.