„Włókiennik” zmienia swoją nazwę na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska

„Włókiennik” zmienia swoją nazwę na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych

Małgorzata Trzcionkowska

Rada powiatu żagańskiego podjęła decyzję o zmianie nazwy Zespołu Szkół Tekstylno-Handlowych.

Teraz będzie to Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. - Od lat nie mamy już żadnych kierunków tekstylnych - tłumaczy dyrektor Jadwiga Gargula. - Ostatni rok mamy też technikum handlowe, które się wykruszyło. Młodzież już nie chce się uczyć na tych kierunkach. Nie ma naboru, stąd konieczność zmiany nazwy, żeby przystawała do rzeczywistości.

Wykrusza się też technikum hotelarskie. Jest coraz mniej chętnych. Żeby zwabić uczniów, placówka otworzyła nowy kierunek: technikum usług turystycznych. Jednak na razie jeszcze nie wiadomo, czy się przyjmie.

Największym zainteresowaniem od lat cieszą się klasy wojskowe, do których garnie się młodzież nawet z sąsiednich powiatów.
- O zmianę nazwy staraliśmy się już od jakiegoś czasu - dodaje J. Gargula. - Myślę, że nowa nazwa będzie bardziej adekwatna do tego, co proponujemy młodzieży. Wraz z nazwą Zespołu Szkół Tekstylno-Handlowych mija pewna epoka. Trudno się spodziewać, że będzie jeszcze zainteresowanie zawodami związanymi z włókiennictwem, skoro ten przemysł jest mało popularny w naszym regionie, a dawne zakłady włókiennicze upadły.

A co na to młodzież?

- Przyzwyczailiśmy się do starej nazwy - mówią Łukasz Kozyra, Dominik Katan i Daria Dziurawiec, uczniowie klasy II technikum logistycznego w ZST-H. - Każdem kojarzy się właśnie z naszą szkołą, chociaż rzeczywiście, nie ma u nas żadnych włókienników. Ta nazwa nas wyróżniała i była jedyna w powiecie. Chyba również w województwie.
Czy młodzieży podoba się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych?
- Nie bardzo - zaznaczają uczniowie. - To nazwa nijaka. Nie mówi nic o tym, czego się tutaj uczymy. Może dotyczyć praktycznie wszystkiego.

Łukasz Kozyra, Dominik Katan i Daria Dziurawiec, uczniowie klasy II technikum logistycznego w ZST-H.
Małgorzata Trzcionkowska Łukasz Kozyra, Dominik Katan i Daria Dziurawiec, uczniowie klasy II technikum logistycznego w ZST-H.

Nowa nazwa wejdzie oficjalnie do obiegu od 1 września

- Będzie to dla nas pewne wyzwanie - stwierdza J. Gargula. - Trzeba będzie pozmieniać wszystkie pieczątki, czy też zapisy w kuratorium i Krajowym Rejestrze Sądowym. Ale ta zmiana była nam bardzo potrzebna, bo stara nazwa przestała się odnosić do kierunków, które mamy w szkole. Musimy być elastyczni i zmieniać się w zależności o potrzeb.

W zespole są licea o profilu: wojskowym, bezpieczeństwo publiczne - czyli ochroniarze i policjanci, a także ratownictwo przedmedyczne oraz klasa ogólna. Nowością jest liceum o profilu leśnym. Można też się uczyć w technikum: logistycznym, obsługi turystycznej i drogownictwa. W trzyletniej szkole zawodowej jest kierunek wielozawodowy oraz zupełna nowość - operator maszyn leśnych. W szkołach powiatowych, które mają problem z naborem, są ograniczenia godzin nauczycieli i etatów. Przypomnijmy, że pracę w ZST-H straciła Wioletta Sosnowska, nauczycielka języka francuskiego.

Małgorzata Trzcionkowska

Pracuję w oddziale w Żaganiu. Interesuje mnie to, co się dzieje w moim mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.