Włóż do torby podróżnej leki na alergię

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Katarzyna Sklepik

Włóż do torby podróżnej leki na alergię

Katarzyna Sklepik

Alergik powinien wyjątkowo starannie wybierać czas i cel urlopowej wyprawy. Najlepiej, żeby wypoczywał nad morzem albo w górach. Przed wyjazdem musi też koniecznie odwiedzić lekarza

Kiedy jechać na urlop? Dokąd?I wreszcie, co ze sobą zabrać? To najważniejsze kwestie, które alergik powinien wziąć pod uwagę planując podróż. Skrupulatnie zaplanowany wyjazd pozwoli uniknąć wielu przykrych niespodzianek.

Przed wyjazdem na wakacje alergik powinien odwiedzić swojego lekarza, aby ten przepisał mu stale przyjmowane leki. Zdarza się, że ze względu na zmianę temperatury, klimatu lub ciśnienia, nasz organizm zaczyna inaczej reagować a dolegliwości alergiczne nasilają się. Warto dowiedzieć się zawczasu, jak wtedy postąpić. Czy konieczna będzie wizyta w 
szpitalu? A może wystarczy zażyć dodatkowe farmaceutyki? Jeżeli tak, to jakie? Trzeba poprosić swojego lekarza o sporządzenie opisu choroby: rodzaju dolegliwości, objawów, sposobu leczenia, przyjmowanych leków. W razie konieczności znacząco ułatwi to postępowanie osobie udzielającej pomocy. Jest to szczególnie ważne w przypadku uczulenia na niektóre leki.

Warto wziąć na urlop wypróbowany środek owadobójczy

Najważniejszą wskazówką dla alergika, przy wyborze miejsca wakacji powinien być kalendarz pyleń. To „ściąga”, z której dowie się, kiedy, w jakim rejonie i ile pyłków, unosić się będzie w powietrzu. Wszystko po to, by mógł uniknąć miejsc, gdzie można spodziewać się wysokiego stężenia pyłków. Alergikom zaleca się wyjazd nad morze lub w góry (powyżej 1200 m n.p.m.). Roślinności tam niewiele, więc stężenie alergenów jest dużo mniejsze niż np. nad jeziorem, a kąpiele w morskiej wodzie są zalecaną kuracją dla osób z atopowym zapaleniem skóry.

Korzystny może być również wyjazd za granicę, do innej strefy klimatycznej, gdzie jest inna roślinność oraz okresy jej pylenia są inne niż w Polsce.

Owady, szczególnie pszczoły i osy, mogą skutecznie zepsuć urlop każdemu. Ich jad ma właściwości silnie uczulające. Jest szczególnie groźny dla osób ze skłonnością do alergii, ale także u osób zdrowych może wywołać niebezpieczne reakcje. Jak się chronić? Zwróćmy uwagę na… garderobę! Ubranie powinno mieć naturalne barwy, tj. biel, zieleń, brąz, beż. Są to kolory nie budzące ciekawości owadów, w przeciwieństwie do kolorów jaskrawych. Alergicy nie powinni też używać silnych perfum przed wyjściem na zewnątrz –zapach kosmetyków może zwabić owady.

Unikajmy spacerowania boso po trawie, aby nie nadepnąć na osę, pszczołę lub mrówkę. Należy również do minimum ograniczyć spożywanie posiłków na świeżym powietrzu. Jeżeli już zdecydujesz się jeść na dworze, to niech wszystkie naczynia i butelki z napojami będą przykryte - zapach jedzenia oraz dwutlenku węgla w napojach gazowanych przyciąga osy i pszczoły. Pamiętajmy, że również woń potu wabi żądlące owady, dlatego przed pieszą lub rowerową wycieczką warto zapakować do torby wilgotne chusteczki do higieny.

Katarzyna Sklepik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.