Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Woda i ścieki w powiecie słubickim pójdą do góry

Czytaj dalej
Fot. 123 RF
Anna Rimke

Woda i ścieki w powiecie słubickim pójdą do góry

Anna Rimke

W Słubicach, Górzycy i Cybince zdrożeje woda. Ścieki idą do góry tylko w tych dwóch pierwszych gminach. A śmieci w Rzepinie.

O 3,5 proc. wzrosną od początku przyszłego opłaty za wodę i ścieki w gminie Słubice. I odpowiednio: za wodę będzie trzeba zapłacić 4,06 zł brutto, a za ścieki – 5,42 zł. - Ta podwyżka wynika to m.in. z tego, że Zakład Usług Wodno - Ściekowych sporo inwestuje. W ciągu ostatnich dwóch lat wydał na ten cel 4,2 mln zł. Jednocześnie przez te dwa lata nie było żadnych podwyżek cen wody i ścieków - tłumaczy Beata Bielecka, rzecznik Urzędu Miejskiego w Słubicach. Dodaje, że na te podwyżki wpłynęło też to, że rosną koszty amortyzacji sprzętu, wzrósł podatek od nieruchomości, co obciąża budżet ZUWŚ.
W Słubicach wzrośnie też podatek od posiadania psa. Do tej pory właściciele czworonogów płacili 60 zł. A już od stycznia ten podatek będzie wynosił 72 zł.

W Rzepinie mieszkańcy muszą się przygotować na podwyżkę stawki śmieciowej

.
Do tej pory za segregowane śmieci trzeba było płacić 7 zł od osoby, a już od stycznia 2016 r. to będzie 8 zł. Za niesegregowane było 10 zł, a będzie 13 zł. - Innych podwyżek od nowego roku nie ma zaplanowanych - informują w Urzędzie Miejskim w Rzepinie. Spadnie za to podatek rolny, było bowiem 60 zł za 1 ha, a będzie 53 zł.

W gminie Cybinka też się szykują małe podwyżki

Nieznacznie wzrośnie podatek za budynki związane z działalnością gospodarczą - było 18,22 zł za mkw., a będzie 18,30 za mkw. Czyli za budynek o powierzchni 100 mkw. będzie trzeba będzie zapłacić rocznie więcej o 8 zł. Bardziej może doskwierać podwyżka opłat za wodę - bo cena wzrasta o 25 gr za metr sześcienny.

W Górzycy od 1 stycznia również będzie trzeba zapłacić więcej za wodę. I tak z 2,23 zł za metr sześcienny cena wody wzrośnie do 2,38 zł. Do góry idą też niestety opłaty za ścieki. Mieszkańcy zapłacą za nie o 10 gr więcej (było 4,72 zł a będzie 4,82 zł).

W Ośnie Lubuskim z początkiem roku nic nie zmienia

Ale to nie oznacza, że nie będzie żadnych podwyżek w ciągu całego roku. - Opłaty za wywóz śmieci będziemy ustalać pod koniec pierwszego kwartału, bo wtedy też będzie rozstrzygnięty przetarg na ich wywóz. I dopiero wtedy robi się kalkulacje - słyszymy w Urzędzie Miejskim w Ośnie Lubuskim.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Gazety Lubuskiej.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Lubuskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Lubuskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Anna Rimke

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Dwa bilety na Free Fight Federation 8 czerwca

Płacisz za pół roku z Gazetą Lubuską, a dwa bilety na Free Fight Federation dostajesz GRATIS!

180,00 400,00

FFF to nowość, której celem jest konfrontowanie w klatce ludzi znanych z pierwszych stron gazet, którzy chcą się sprawdzić w twardej formule MMA.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.