Woda w Sieńsku znowu pełna bakterii

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Łukasz Koleśnik

Woda w Sieńsku znowu pełna bakterii

Łukasz Koleśnik

Badanie wody w Sieńsku wykryło, że nie nadaje się ona do spożycia. Historia lubi się powtarzać...

Nie po raz pierwszy mieszkańcy niewielkiego Sieńska w gminie Gubin mają problemy z jakością wody. Podobnie było niecałe dwa lata temu, kiedy to przez trzy dni nie było dostępnej wody pitnej. Nie doszło wtedy do porozumienia, kto ma wodę dostarczyć. Dlaczego?

Ponieważ właścicielem wodociągu jest osoba prywatna. Radny Remigiusz Darmach, bo to właśnie o niego chodzi, już dawno temu zobowiązał się dostarczać wodę dla mieszkańców Sieńska. Wtedy radny nie dogadał się z gminą i przez trzy dni nikt nie zapewnił ludziom zastępczego źródła wody. Dopiero po trzech dniach pojawił się beczkowóz.

Teraz historia się powtórzyła. Już w miniony piątek urząd gminy otrzymał badania wody, przeprowadzone przez krośnieński sanepid. Okazało się, że woda ponownie jest skażona. Gmina zareagowała natychmiast i w pobliżu posesji sołtysa postawiła kontener z wodą pitną. Jednak co jest przyczyną złej jakości wody w tej okolicy? Zapytaliśmy wójta Zbigniewa Barskiego.

- Trudno wskazać jednoznaczny powód. Wysoka temperatura?_Być może jednym z nich jest to, że wody gruntowe opadają - zastanawia się. - Ogólnie stan wody w ostatnich latach znacznie się pogorszył. Mamy raport porównawczy. Obecnie w wodzie mamy 10-krotne powiększenie różnego rodzaju parametrów niewłaściwych niż w 1998 roku. Ponadto nie tylko w naszej gminie przytrafiają się takie problemy - stwierdza wójt.

Jakie byłoby najskuteczniejsze rozwiązanie tego problemu?_Oczywiście nowy wodociąg. Ale czy gminę na niego stać? - W tej chwili jesteśmy w trakcie przygotowania dokumentacji na tego typu inwestycję w Sieńsku - informuje Barski. Jak się okazuje, nie tylko tam. Nowego wodociągu doczeka się też kolonia w Grabicach czy też Chęciny.

- Niestety obecnie nie ma żadnych pieniędzy zewnętrznych na tego typu zadania, więc musimy sobie radzić sami. W tym roku najprawdopodobniej zdążymy zrobić wspomnianą kolonię w Grabicach - przyznaje wójt.

A co z Sieńskiem? Urzędnicy uspokajają, że sytuacja jest opanowana. Wodociąg już był wypłukiwany i czyszczony. Gmina czeka na wyniki badania, które ponownie przeprowadzi krośnieński oddział sanepid. Kiedy tylko woda będzie zdatna do picia, mieszkańcy taką informację otrzymają. A_kiedy wodociąg?_Na razie nie wiadomo. Jest szansa, że już w przyszłym roku, ale to nie jest pewne.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.