Wodę mamy dobrą, ale rury niekoniecznie

Czytaj dalej
Fot. Renata Hryniewicz
Renata Hryniewicz

Wodę mamy dobrą, ale rury niekoniecznie

Renata Hryniewicz

Do 2020 r. mieszkańcy Słubic będą mieli mniej powodów do narzekań na wodociągi i kanalizację. Łatwiej będzie im kontrolować wydatki

- Wodę mamy bardzo dobrą, często bez obaw piję z kranu. Problem jest z ciśnieniem latem, jak działkowcy podlewają ogrody, no i z awariami, przez które nie mamy wody - mówi „Gazecie Lubuskiej” Ewa Lindner, mieszkanka ul. Seelowskiej.

Zmieni się to w najbliżych czterech latach, w których będzie spora rewolucja. Zakład Usług Wodno - Ściekowych jest w trakcie realizacji największego projektu wodociągowego w historii miasta.

Takiej inwestycji jeszcze u nas nie było

Inwestycja, która rozpoczęła się już w maju tego roku, będzie kosztowała łącznie 68,5 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniesie ponad 35 mln zł. Resztę dołoży spółka z własnych pieniędzy. - Głównym celem projektu jest dostosowanie gospodarki wodno -kanalizacyjnej do wymogów tzw. dyrektywy ściekowej związanej z oczyszczaniem ścieków komunalnych. Chodzi również o wyposażenie miasta w nowoczesną infrastrukturę wodną i kanalizacyjną - tłumaczy Dariusz Kuczyński, który zarządza projektem.

W jego zakres wchodzi wykonanie ośmiu zadań. Projekt podzielony jest na kilka etapów, które rozłożono na cztery lata. Pierwsze prace, związane z ułożeniem linii światłowodowych, już dobiegają końca. - Woda od momentu wydobycia jej ze studni głębinowej, aż do przyłącza wodociągowego będzie stale monitorowana. To ograniczy wszelkie uciążliwości związane z nagłymi awariami - mówi Kuczyński.

Na razie prace odbywały się na terenach niezamieszkałych. Lada tydzień rozpoczną się też w ścisłym centrum Słubic. Będzie to największy i najważniejszy etap projektu. Chodzi o renowację sieci kanalizacyjnej i wodociągowej na odcinku 21 km, sieci kanalizacyjnej i 9 km wodociągów niemal na wszystkich ulicach w centrum miasta.

Bez wykopów

Większość robót budowlanych będzie prowadzona tzw. metodą bezwykopową. Chociaż metoda ta pozwala wiele prac wykonać szybciej i bez zbędnych uciążliwości dla mieszkańców, to jednak w czasie prowadzenia prac w centrum miasta, trzeba będzie się liczyć z ograniczeniami w ruchu ulicznym. Dostawy wody prowadzone będą w trybie ciągłym, nie przewidywane są dłuższe przerwy.

Do 2020 roku w Zakładzie Usług Wodno - Ściekowych w Słubicach pojawi się tzw. system informacji przestrzennej. Mieszkańcy będą mieli dostęp do e-usług, w tym m.in. komunikacji on line, e-faktur, powiadomień SMS, elektronicznego sprawdzenia konta indywidualnego itd. - Zależy nam na tym, aby mieszkańcy szybciej i sprawniej docierali do informacji zarówno o potencjalnych awariach, jak i mieli łatwy dostęp do swojego indywidualnego konta - mówi Dariusz Kuczyński. I podkreśla: - Konto umożliwii wprowadzania odczytów wodomierzy, analizy zużycia wody, zgłaszania awarii.

Renata Hryniewicz

Moje działania reporterskie skupiają się na terenie powiatu słubickiego i sulęcińskiego. Szukam tu ludzi, miejsc, wydarzeń, o których warto pisać i je pokazywać. Szukam tematów, które niosą jakiś przekaz, pokazują ciekawe działania, ale także takich, w których poprzez nagłośnienie mogę pomóc rozwiązać problem. Zawsze staram się dociec prawdy wysłuchując różnych wariantów, jeśli chodzi o spór – wysłuchuję i opisuję obie strony. Staram się, żeby Czytelnik sam ocenił, po której stronie leży prawda. Można zgłosić mi każdy temat, każdy problem, każdą inicjatywę.
Jestem zawsze blisko ludzi i staram się spotykać z nimi osobiście, by ocenić sytuację, a w temacie ująć także emocje. Lubię pisać o ludziach i ich przeżyciach, pokazywać to, co w moim rejonie dzieje się dobrego, ale nie uciekam od spraw kontrowersyjnych, o czym nie raz przekonali się moi Czytelnicy.
Jestem optymistką i nigdy się nie załamuję. Wierzę, że zawsze jest jakieś wyjście. Lubię dobry żart i ludzi wesołych z pozytywną energią. Nie znoszę smutasów.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.