Czesław Wachnik

Wojewodowie skontrolują fundusze unijne

Marszałek E. Polak i dyrektor departamentu Sylwia Pędzińska zapewnili, że rzecznicy będą pomagali przedsiębiorcom Fot. Czesław Wachnik Marszałek E. Polak i dyrektor departamentu Sylwia Pędzińska zapewnili, że rzecznicy będą pomagali przedsiębiorcom
Czesław Wachnik

Już podpisano 400 umów na łączną sumę 1,6 mld zł. To około 42 procent pieniędzy unijnych, które trafią do zaintersowanych.

Już we wrześniu mają się pojawić w urzędach marszałkowskich rzecznicy funduszy europejskich. Najogólniej mają oni reprezentować interesy beneficjentów czyli np. przedsiębiorców czy samorządowców starających się o fundusze unijne.

Powołanie rzecznika wynika z ustawy z 24 lipca br., którą podpisał prezydent Andrzej Duda. To nie jedyne zmiany, których wprowadzenie reguluje wspomniana ustawa.

Jak na wczorajszej konferencji prasowej poinformowała marszałek Elżbieta Polak z innych, trzeba wspomnieć o nowych zadaniach i kompetencjach, które dostali wojewodowie, skróceniu oceny formalnej i merytorycznej, wprowadzenie tzw. etapowania w trakcie procedury konkursowej czy rozszerzeniu liczby beneficjentów nawet jeśli procedury konkursowe są prowadzone.

Jak zapewniła marszałek Polak rzecznicy funduszy powinni zabiegać o usprawnienie procedur konkursowych, co oznacza, że zainteresowani przedsiębiorcy będą mogli szybciej dostać pieniądze.

-To leży także w interesie urzędu marszałkowskiego. Oni powinni zabiegać o skrócenie procedur, eliminowanie zbędnej dokumentacji - podkreśliła marszałek Polak.

Jeśli chodzi o zwiększenie kompetencji wojewodów, to polegają one głównie na poszerzeniu zakresu kontroli. Gdy zakończy się ona negatywnym wynikiem, to wojewoda może zatrzymać całą procedurę konkursową. Wtedy zainteresowany nie dostanie pieniędzy.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.