Wpompują miliony w żagański dworzec

Czytaj dalej
Fot. Edyta Jakubowska-Owsik
Edyta Jakubowska-Owsik

Wpompują miliony w żagański dworzec

Edyta Jakubowska-Owsik

Dworzec kolejowy w Żaganiu wreszcie stanie się wizytówką miasta. PKP znalazło duże pieniądze na solidną modernizację

Po wielu latach walki i starań o porządny remont dworca kolejowego w Żaganiu, wreszcie się udało. - Dokładnie 15 września został rozstrzygnięty przetarg na dokumentację architektoniczną, budowlaną i projektową - cieszy się radny Grzegorz Kuźniar.

Za rok ruszają z remontem

Według planów, prace przy remoncie mają ruszyć w połowie przyszłego roku i potrwają góra 13 miesięcy. Dziś nie wiadomo dokładnie, jak dużo pieniędzy pochłonie odnowa dworca. Wiadomo jednak, że w grę wchodzą miliony złotych. - Modernizacja zakłada całościowe odnowienie budynku oraz jednoczesną dobudowę nowej kubatury - mówi radny Tomasz Kwarciński. Natomiast istniejąca wiata zostanie połączona z mierzącym 16 metrów wysokości budynkiem dworca poprzez nowoczesne zadaszenie.

Budynek starej poczty będzie przystosowany do potrzeb posterunku SOK. W północnej części budynku dworca będą ulokowane na parterze pomieszczenia straży miejskiej a na piętrze PKP S.A. oraz biura Przewozów Regionalnych. Również na parterze zostanie zorganizowane biuro obsługi klienta, które będzie prowadzić sprzedaż biletów.

W południowej części pozostanie gabinet rehabilitacyjny. - W miejscu, które zajmuje obecnie pozostałą powierzchnię, będzie znajdować się część dla Urzędu Miasta Żagań. Plany magistratu zakładają przeniesienie tutaj m.in. Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej oraz siedziby Żagańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które obecnie znajdują się przy ul. Miodowej - dodaje samorządowiec.

Wizytówka miasta na miarę XXI wieku

Wyremontowany wreszcie dworzec na miarę XXI wieku wyposażony będzie w WiFi, tablice elektroniczne, kasy biletowe, automaty biletowe, automaty z przekąskami, toalety, nowoczesne ławki czy elektroniczną informację. Wzbogaci się także o oświetlenie LED, zewnętrzne i wewnętrzne, a także iluminację całego budynku i zieleni wokół dworca.

Jak zaznaczają radni, sam fakt tego remontu zakłada, że są planowane nowe połączenia. Zatem żagańska kolej będzie się rozwijać.

Będzie wreszcie więcej pociągów?

- Dziś mówimy, że nikt nie jeździ koleją, ale m.in. dlatego nie jeździ, bo dworzec wygląda, jak wygląda - przekonuje dr Rafał Szymczak ze Stowarzyszenia Miłośników Kolei. - To wszystko odstrasza, zamiast zachęcać - dodaje i podkreśla, że jeśli na dworcu będzie toczyło życie, to i ludzie będą tu częściej przebywali a, przez co i dostrzegą zalety komunikacji zbiorowej. Tym bardziej, że rozpoczyna się modernizacja linii kolejowej do Legnicy, gdzie zostanie podniesiona prędkość szlakowa.

- To jest dla nas doniosły moment, bo nikt się tego nie spodziewał. My walczyliśmy, jak z wiatrakami, a się okazało, że ten obiekt będzie wreszcie wyremontowany i to jest olbrzymia inwestycja - mówią jednym głosem. Przy tym podkreślają, że cegiełkę do tego sukcesu, swoje chęci, dołożył burmistrz Żagania, a także prezes Bogdan Mucha.
- Dziś jeszcze się nie możemy z tym oswoić, że rzeczywiście się nam udało.

Autor: Edyta Jakubowska-Owsik

Edyta Jakubowska-Owsik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.