Wszyscy mamy klasę

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Wszyscy mamy klasę

Marek Białowąs

Miejscowa szkoła w Podmoklach Małych w gminie Babimost wzbogaciła się o dwie nowoczesne sale dydaktyczne. Podstawówka jest większa o całe 130 mkw

Budynek szkolny w Podmoklach Małych nie jest stary. Został oddany do użytku w 1998 r. Jednak okazał się za mały na dzisiejsze potrzeby.

- Jeszcze w czerwcu mieliśmy 7 oddziałów szkolnych, a tylko 5 sal dydaktycznych. Brakujące pomieszczenia dla dzieci wydzielono więc z korytarza placówki, były jednak małe, miały po 18 mkw. - mówi dyrektorka podstawówki Elżbieta Ryczek. - Dlatego postanowiono dobudować dwie sale. Informatyczną i przyrodniczą. Uroczyście oddano je do użytku tydzień temu.

Budowę w większości sfinansowała Unia Europejska, która przeznaczyła na ten cel ponad 566 tys. zł. W drugim etapie projektu sale zostaną wyposażone w sprzęt informatyczny jak i pomoce dydaktyczne. Zostanie również doposażona pracownia matematyczna. Powierzchnia szkoły powiększyła się o ponad 130 mkw.

- Fajnie jest z tymi nowymi salami. Teraz każda klasa ma swoje miejsce w szkole - powiedział reporterowi ,,GL’’ dzieci, które już po ukończonych zajęciach czekały na przyjazd szkolnego autobusu.

Teraz każda klasa ma swoje miejsce w szkole

Szkoła w Podmoklach Małych to też centrum kulturalne wsi, w której znajduje się izba pamięci i wystawa starego sprzętu gospodarstw domowych. Z sal korzysta też klub seniorów, odbywają się zajęcia dodatkowe dla najmłodszych. Do podstawówki chodzi dziś blisko 90 dzieci, które dobrze czują się w tak kameralnej placówce.

- Nasza szkoła jest nowoczesna i dobrze wyposażona to daje dzieciom szansę pełnego rozwoju i dobrego przygotowania do życia we współczesnym świecie - powiedział w trakcie uroczystego otwarcia placówki dyrektorka, E. Ryczek.

Szkoła Podstawowa w Podmoklach Małych w tym roku obchodziła jubileusz. Historia placówki ma już bowiem 87 lat. 11 czerwca 1929 r. Jan Baczewski, wybitny działacz polonijny, uroczyście otworzył Polską Szkołę Mniejszościową. Wtedy była to 27 szkoła polska w Niemczech. Wtedy jednak dzieci uczyły się w izbach domów prywatnych.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.