Wszystkie szkoły chcą być piękne i przyjazne dla uczniów

Czytaj dalej
Sonia Cichoń

Wszystkie szkoły chcą być piękne i przyjazne dla uczniów

Sonia Cichoń

Książki i zeszyty od prawie dwóch miesięcy leżą w kącie i zapewne niewielu uczniów myśli o tym, że już za kilka dni trzeba będzie z powrotem zasiąść w szkolnej ławie. Pomimo sezonu urlopowego śląskie szkoły wcale nie są zamknięte na cztery spusty. Wręcz przeciwnie. Królują w nich młotki, wiertarki i pędzle, bo wakacje to najlepszy czas na remonty i modernizacje.

Wszystko po to, by poprawił się komfort pracy uczniów. Cel jest jeden: przed pierwszym dzwonkiem wszystko ma być zapięte na ostatni guzik. Przygotowaliśmy dla was galerię zdjęć, w której przedstawiamy te placówki oświatowe, które naszym zdaniem mają się czym pochwalić. Posiadają nowoczesne i wyremontowane sale gimnastyczne, baseny, sale multimedialne do nauki języków lub znajdują się w zabytkowych, lub pięknie odnowionych budynkach. Sprawdzamy także, w których miastach trwają najbardziej spektakularne remonty. Zobaczcie sami!

Ponad 10 milionów złotych zarezerwowano na wakacyjne remonty w Rudzie Śląskiej. Od dawna wyczekiwany był remont w Zespole Szkół Muzycznych I i II stopnia. Kompleksowa termomodernizacja to jednak nie wszystko. Jednym z najważniejszych elementów przedsięwzięcia jest budowa windy oraz podjazdu dla osób niepełnosprawnych. Przeprowadzony zostanie również remont placu na zapleczu budynku szkoły.

- Zaplanowano również zabudowę oświetlenia awaryjnego i systemu telewizji dozorowej oraz remont oświetlenia zewnętrznego, co z pewnością przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa wokół i wewnątrz budynku - zapowiada Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji UM w Rudzie Śląskiej.

Jeszcze więcej wyniesie koszt termomodernizacji ZSP nr 6. Będzie to kwota ponad 3,6 mln zł. Remont obejmie m.in. wymianę części stolarki okiennej i drzwiowej, przebudowę wejścia do szkoły i uporządkowanie terenu wokół budynku. Przewidziano też remont posadzki sali gimnastycznej i nowe centralne ogrzewanie.

Do wyremontowanych pomieszczeń wrócą także dzieciaki ze Świętochłowic. W Szkole Podstawowej nr 2 trwa modernizacja sali gimnastycznej. Będzie przyjazna dla oka i przede wszystkim – bezpieczna.

- Remont był bardzo potrzebny, z uwagi na to, że parkiet był w złym stanie po zalaniu, musieliśmy go koniecznie naprawić - tłumaczy Marek Reich, dyrektor SP nr 2. - Dla nas jest to ważne, ponieważ w szkole funkcjonują klasy sportowe o profilu siatkarskim, blok jest więc eksploatowany praktycznie od rana do wieczora. Mamy nadzieję, że gdy dzieci wejdą do budynku to będą mile zaskoczone - dodaje dyrektor.

Zmodernizowaną salą gimnastyczną będą się także cieszyć uczniowie Gimnazjum nr 5. Jest to remont bardzo gruntowny, gdyż trzeba było nawet wymieniać tynki.

- Na sali zostaje nam jeszcze malowanie ścian i cyklinowanie parkietu. Termin zakończenia prac upłynie w połowie września, więc rozpoczęcie roku szkolnego prawdopodobnie zorganizujemy w Centrum Kultury Śląskiej - informuje dyrekcja placówki.

To nie wszystko. Z zaoszczędzonych pieniędzy szkoła remontuje także trzy sale lekcyjne. W tym przypadku też trzeba było zacząć od podstaw, bo budynek wybudowany był w 1932 roku, więc sporo już przeszedł i jego konstrukcja jest mocno nadwyrężona. Jedna z sal będzie w pełni nowoczesna i multimedialna.

- Dostaliśmy także wsparcie z firmy ArcelorMittal Poland, dzięki czemu możemy stworzyć dla dzieciaków salę językową z prawdziwego zdarzenia - opowiadają pracownicy Gimnazjum nr 5.

Przypomnijmy, że podobne sale, wyposażone w sprzęt multimedialny, zostały oddane do użytku w ubiegłym roku szkolnym w Szkole Podstawowej nr 8.

O ponad milion złotych więcej niż rok temu na remonty szkół wyda miasto Chorzów. Ze zmodernizowanych pomieszczeń sportowych będą mogli korzystać uczniowie liceum im. Słowackiego, gdzie do końca września ma zostać oddana do użytku nowa sala gimnastyczna. To najdroższa inwestycja, jaka w tym roku jest prowadzona w chorzowskich szkołach i pochłonie ponad 1,5 mln zł. Natomiast uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych za niecałe dwa tygodnie będą mogli korzystać z nowego boiska sportowego. Podczas tych prac zostanie wymieniona część ogrodzenia, zainstalowane urządzenia zabawowe oraz do fitnessu. Wszystko to kosztowało ponad 713 tys. zł.

A co nowego w Mysłowicach? Dwa miesiące temu, dokładnie w dniu zakończenia roku szkolnego 2014/2015 wbito łopatę pod budowę nowej, wymarzonej sali gimnastycznej dla tamtejszego Zespołu Szkół Sportowych. Budowa trwa i zakończy się w 2016 roku. Nowa sala znajduje się w oddzielnym budynku, będzie można dostać się do niej tak z zewnątrz, jak i korytarzem bezpośrednio ze szkoły. Poza boiskami, powstaną tu nowe toalety, szatnie, pokoje dla nauczycieli wychowania fizycznego i magazyny na sprzęt. Z zewnątrz budynek będzie nawiązywał estetyką do gmachu szkoły.

Praca wre także w szkołach powiatu pszczyńskiego. W tamtejszych placówkach ponadgimnazjalnych toczą się prace o wartości ponad 1,5 mln zł. Najwięcej dzieje się w budynku „Samochodówki” przy ul. Kopernika - uczniowie we wrześniu prawdopodobnie nie poznają swojej szkoły - tutaj trzy różne firmy realizują trzy różne inwestycje. Trwa m.in. drugi etap modernizacji budynku. Firma EM Poland z Goczałkowic-Zdroju ociepla elewację oraz wykonuje nowe tynki (w kolorystyce wyremontowanej w ubiegłym roku auli). Prace toczą się na wszystkich ścianach budynku. Wartość tego etapu to niemal 220 tys. zł.

1 września będzie dniem otwarcia kompleksowo wyremontowanego przedszkola nr 8 w Żywcu. W ramach inwestycji wyremontowane zostały sale lekcyjne, wymieniono okna i drzwi, zrobione nowe instalacje wodno-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania i prądu. W ramach inwestycji wybudowano nową przewiązkę łączącą budynek główny z przebudowanym zapleczem kuchennym. Wykonano nowe ogrodzenie terenu oraz plac zabaw.

- Łączny koszt inwestycji to 2 miliony 795 tysięcy złotych – informuje żywiecki magistrat.

Sonia Cichoń

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.