Wszystko o nerce - porady i badania za darmo [rozmowa z Bogumiłą Burdą]

Czytaj dalej
Fot. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Leszek Kalinowski

Wszystko o nerce - porady i badania za darmo [rozmowa z Bogumiłą Burdą]

Leszek Kalinowski

O Światowym Dniu Nerki, akcjach profilaktycznych dla każdego rozmawiamy z prezesem stowarzyszenia Nerka w Zielonej Górze- Bogumiłą Burdą.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Nerki. Czy planowane są w związku z tym jakieś imprezy?
W tym roku postanowiliśmy uczcić go w sobotę. Wtedy więcej ludzi będzie mogło wziąć udział w spotkaniu, które organizujemy w sali kolumnowej urzędu marszałkowskiego. Zapraszamy serdecznie w godzinach 10.00 - 12.00 całe rodziny.

Dzieci nie będą się nudzić, przecież to spotkanie dorosłych osób?
Pomyśleliśmy także o dzieciach i młodzieży. Zwłaszcza że hasłem tegorocznego Światowego Dnia Nerki jest „Nerki i dzieci. Wczesne działanie to zapobieganie”. Chcemy, by rodzice dowiedzieli się, jakie symptomy u ich pociech powinny ich zaniepokoić, jak rozmawiać z chorym dzieckiem. Będziemy też rozdawać informatory. Ale i dzieci w formie zabawy dowiedzą się, dlaczego nerki są tak ważne, dlaczego warto brać witaminę D, co to są czerwone krwinki itd.

Fundacja dr Clown zajmie się konkursami, grami... Będzie można też zobaczyć, jak wygląda nerka. Sztuczna. I wziąć udział w warsztatach nefrologicznych dla dzieci „Transplantacja i Ja”. W programie także występy taneczne uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze, dzięki którym poznamy zasady prawidłowego mycia rąk.

Z kim będzie można porozmawiać podczas sobotniej imprezy stowarzyszenia?
Porad udzielać będą lekarze nefrolodzy z zielonogórskiego szpitala klinicznego, ale również z Żar, a także pediatrzy. Będzie okazja do porozmawiania z osobami dializowanymi, czekającymi na przeszczepie i żyjącymi po przeszczepie. Odbędzie się pierwszy, lubuski zjazd tych osób. Chcemy przekonać je, że warto angażować się w życie społeczne. Zaprosiliśmy też psychologa, pedagoga...

Sobotnie spotkanie to także okazja do tego, by zrobić sobie badanie?
Na specjalnych stoiskach będzie można zmierzyć sobie ciśnienie tętnicze czy poziom glukozy we krwi. Dzięki przedstawicielom PCK nauczymy się udzielania pierwszej pomocy.

Jakie jeszcze stoiska będą przygotowane?
Będą je miały także departament ochrony zdrowia urzędu marszałkowskiego, Narodowy Fundusz Zdrowia, firmy farmaceutyczne. Nie zabraknie wystawy pt. „XX lat współpracy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Nerka” z Oddziałem Nefrologii i Stacji Dializ w Zielonej Górze”, a także filmów i prezentacji na ten temat.

A stowarzyszenie działa już od ponad 20 lat?
Powstało w 1994 roku. Od 10 lat organizujemy otwarte dni na deptaku. W tym zaplanowaliśmy tę imprezę 18 maja. A jej hasło to: „Transplantologia i Przeszczep darem życia”. Ale chcę podkreślić, że akcje te stowarzyszenie organizuje razem z lubuskim Narodowym Funduszem Zdrowia, Lubuskim Stowarzyszeniem na Rzecz Kobiet BABA i Zespołem Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze. Cieszę się, że zawsze możemy liczyć na pomoc naszych partnerów. Nie tylko o nerce, przeszczepach będziemy mówić na deptaku. Zostanie także na Uniwersytecie Zielonogórskim przeprowadzony wykład otwarty dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych naszego miasta.

Leszek Kalinowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.