Wybierz się do gorzowskiego szpitala i się przebadaj. Za darmo

Czytaj dalej
Fot. Anna Rimke
Anna Rimke

Wybierz się do gorzowskiego szpitala i się przebadaj. Za darmo

Anna Rimke

- Być może dzięki tym sobotnim badaniom ktoś wcześniej wykryje u siebie raka. I będzie mógł się całkowicie wyleczyć - mówi Adam Ostrowski.

W sobotę w szpitalu będzie można zrobić bezpłatne badania pomagające w wykryciu raka. Do kogo są one kierowane?
To spotkanie jest organizowane w ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem. I jest skierowane do osób zdrowych, które chcą się dowiedzieć, co trzeba robić, by nie zachorować na raka. Ale oczywiście osoby chore też zapraszamy. Będzie okazja porozmawiania z dietetykiem, ginekologiem czy nauczyć się samobadania piersi.

Będzie też możliwość zrobienia badań przesiewowych, które pozwalają na szybkie wykrycie raka szyjki macicy oraz raka prostaty.
Wielu pacjentów robi sobie te badania odpłatnie. Więc pomyśleliśmy, że warto im je zaoferować. Ale trzeba zaznaczyć, że wyniki tych badań nie oznaczają jednoznacznie, że jesteśmy chorzy bądź zdrowi. To tylko jeden z elementów diagnozowania pacjentów. Nawet jeśli wynik jest prawidłowy, a mamy jakieś objawy, to i tak trzeba skonsultować się ze specjalistą. Kobiety z ginekologiem, mężczyźni z urologiem. Być może, dzięki tym badaniom ktoś chory wykryje u siebie wcześniej raka. A to są choroby, które wykryte szybko są całkowicie uleczalne.

W jakim wieku mężczyźni powinni robić sobie badania PSA?

Ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem. Więc panowie po 40. powinni zacząć się badać.

A jak jest z profilaktyką u nas? Dbamy w ogóle o to, żeby nie zachorować?
Z bólem muszę stwierdzić, że z profilaktyką u nas w kraju nadal jest słabo. Obserwujemy młodzież, która pali papierosy - to jest porażka. Przecież dzisiaj nie ma osoby, która nie wie, że każdy papieros to krok do raka płuc. Mamy też u młodzieży epidemię nadwagi. A otyłość i brak ruchu sprzyja rozwojowi chorób nowotworowych.

Dieta ma aż takie znaczenie?

Z danych wynika, że przeciętny Polak rocznie zjada 150 kg warzyw i owoców. A Grek 450 kg. I oni chorują znacznie rzadziej. To świadczy, jakie znaczenie ma dieta.

Co to za badania
W ramach 16. Światowego Dnia Walki z Rakiem w najbliższą sobotę od 8.00 do 12.00 w szpitalu przy ul. Dekerta w Gorzowie będą darmowe badania i spotkania ze specjalistami.
Będzie można wykonać badania przesiewowe, służących wczesnemu wykrywaniu nowotworów: badanie PSA - test pozwalający na wykrycie bezobjawowego raka prostaty (dla 50 mężczyzn) i badanie CA125 - anty¬¬gen nowotworowy wykorzystywany w diagnostyce nowotworów raka jajnika (dla 50 kobiet). Pod okiem specjalisty nauczyć się samobadania piersi. Poznać sposoby na skuteczne pozbycie się nałogu nikotynowego. Zmierzyć ciśnienie krwi. Poznać profilaktykę wczesnego rozpoznawania i możliwości skutecznego leczenia nowotworów we wczesnych stadiach.

Jak czytać wyniki badań PSA oraz CA 125 i kiedy udać się do specjalisty:
Jeśli masz objawy i wynik jest podwyższony - konieczna jest kontrola u ginekologa (kobiety) bądź urologa (mężczyźni). Jeśli masz objawy, a wynik jest w normie, też trzeba udać się do specjalisty. Podobnie, gdy nie masz objawów, ale wynik jest podwyższony - również konieczna wizyta u lekarza.

Anna Rimke

Dziennikarz "Gazety Lubuskiej" od 2005 roku, choć z dwiema przerwami. Prywatnie mieszkanka podgorzowskiej Kłodawy. Bliskie są mi szczególnie tematy społeczne, ale nie tylko. Lubię być tam, gdzie coś się dzieje, bo lubię ludzi. Lubię ich słuchać i z nimi rozmawiać. Dzięki temu, każdy dzień mojej pracy jest inny. 


Zajmuję się tematami związanymi z oświatą:Lubię poznawać ciekawych ludzi:A kiedy Ci ludzie mają coś wspólnego ze zwierzętami, to muszę ich poznać:Ale nie tylko przyjemnymi sprawami się zajmuję. Jak trzeba, to jestem też w miejscu tragedii:Portal Naszemiasto.pl


Na czele moich obowiązków jest też portal Gorzów Wielkopolski Naszemiasto.pl


Tu nie tylko piszę, ale też opiekuję się stroną.


 


Gdyby nie praca w redakcji, to...


Trudno powiedzieć... Od najmłodszych lat uwielbiałam pisać i chyba stąd ten pomysł na życie. Ale myślę, że mogłabym też zwyczajnie sobie zwiedzać świat. I tylko od czasu, do czasu napisać o ludziach, których spotkałam na swojej drodze.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.