Leszek Kalinowski

Wybierz się z nami dookoła świata. Festiwal Nauki Uniwersytetu Zielonogórskiego

Małgorzata Ratajczak-Gulba - kierownik Biura Promocji UZ Fot. Leszek Kalinowski Małgorzata Ratajczak-Gulba - kierownik Biura Promocji UZ
Leszek Kalinowski

O Festiwalu Nauki Uniwersytetu Zielonogórskiego rozmawiamy z Małgorzatą Ratajczak-Gulbą, kierownikiem Biura Promocji UZ

„UZ dookoła świata” - tak brzmi hasło tegorocznego Festiwalu Nauki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dlaczego tak?

Otóż chcemy pokazać UZ jako uczelnię otwartą na świat. Studiuje u nas coraz więcej obcokrajowców m.in. z Hiszpanii, Portugalii, Turcji, Wietnamu, Rosji, Gruzji, Ukrainy, Białorusi… Oni również włączyli się w organizację naszej imprezy, która w tym roku odbędzie się 4 i 5 czerwca (na stadionie uniwersyteckim przy ul. Wyspiańskiego 58 oraz na uniwersyteckich kampusach)

W niecodziennej roli zobaczymy w niedzielę prof. Giorgi Melikidze, prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą UZ.

Profesor weźmie udział w akcji „Gotowanie na trawie”. Jako że jest Gruzinem przygotuje swoje narodowe przysmaki. Na razie nie chce zdradzić jakie, aby się przekonać, zapraszamy na stadion. Startujemy o 10.00. Możemy natomiast powiedzieć, że grill odpowiednich rozmiarów wykonali już pracownicy Wydziału Mechanicznego. Gotować też będą uczestnicy programu MasterChef Junior Mateusz Truszkiewicz, syn naszego wykładowcy z Instytutu Germanistyki oraz Zosia Zaborowska. Nie zabraknie kuchni molekularnej, którą przedstawi Wydział Zamiejscowy w Sulechowie Uniwersytetu Zielonogórskiego (do 31 sierpnia br. PWSZ w Sulechowie)

Atrakcji będzie więcej…

Popularnością cieszy się „II Bieg dla transplantacji” - główny punkt programu. Wszystkie miejsca zostały już zajęte. Zapisało się 350 osób. Myślimy jednak o zwiększeniu limitu do 400. Trasa liczy 6 km (dwie pętle po 3 km). Będą też biegi dla dzieci w sześciu kategoriach wiekowych na murawie stadionu. Wszyscy uczestnicy, dorośli i dzieci, otrzymają medale.

A po biegu odpoczniemy?

Oczywiście, przygotowana zostanie specjalna Strefa Relaksu z Erasmus+, gdzie będzie można odpocząć, popiknikować… Będą zajęcia artystyczne dla najmłodszych, a także badania fizjologiczne i profilaktyczne (m.in. pomiar składu ciała, glukozy, ocena sprawności narządów ruchu) prowadzone przez Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu.

Niedziela na stadionie przy ul. Wyspiańskiego, a w poniedziałek zapraszacie tradycyjnie na wydziały?

Drugiego Dnia Festiwalu Nauki zapraszamy na wykłady, pokazy, projekty, przygotowane przez wszystkie wydziały, zarówno w Zielonej Górze, jak i Sulechowie. Nowością jest elektroniczny formularz na stronie (www.fn.uz.zgora.pl), za pomocą którego można zapisać się na poszczególne projekty. Zapisy do 30 maja. Trzeba się jednak spieszyć, bo już dziś 70 proc. projektów zostało już wybranych przez uczniów. Nasi pracownicy i studenci przygotowali ponad 100 pokazów, 20 wykładów i tyle samo wystaw.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.