Wybory coraz bliżej, pojawiają się pierwsze plany i listy kandydatów do sejmiku

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Wybory coraz bliżej, pojawiają się pierwsze plany i listy kandydatów do sejmiku

Leszek Kalinowski

Nowoczesna chce wystawić silne listy do sejmiku, a także kandydatów prezydentów Zielonej Góry, Gorzowa Wlkp., Nowej Soli

Na wczorajszej konferencji prasowej poseł Paweł Pudłowski przyznał, że choć ciągle nie wiadomo, jak będą wyglądały wybory samorządowe, partia już musi o nich myśleć. Stąd też konkretne nazwiska na listach. Choć nie wszystkie zostaną już ujawnione. Bo kandydaci sobie tego nie życzą. Nie wiadomo bowiem, czy Nowoczesna wystartuje sama, czy tworzyć będzie koalicje. To wszystko zależy od tego, jakie zasady wprowadzi PiS.

- Jarosław Kaczyński już zna ordynację wyborczą, my nie - mówi Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli. - To jest jakieś kuriozum. Decyzja będzie taka, żeby PiS mogło rządzić sto lat.

Prezydent Nowej Soli podkreśla, że o ile wybory w gminach czy nawet powiatach powinny być bezpartyjne, to już w sejmiku - i tu zmienił zdanie - jest inaczej, robi się tu politykę. I dlatego uważa, że Nowoczesna musi mieć swoje listy i wprowadzić do sejmiku swoich przedstawicieli.

W gminach natomiast poprze tych, których uważa za dobrych gospodarzy.

- Ja na pewno dam poparcie obecnemu burmistrzowi Gubina - deklaruje Grzegorz Świtalski.

Natomiast Jerzy Wierchowicz z Gorzowa twierdzi, że Jacek Wójciki poparcia Nowoczesnej nie dostanie: - Naszym zdaniem to stracona kadencja - uważa J. Wierchowicz.

Pytany przez dziennikarzy P. Pudłowski o to, kto znajdzie się na listach, zdradza pewne nazwiska. Wśród nich: Wadim Tyszkiewicz, Jerzy Wierchowicz, Maciej Łuczyński, Grzegorz Świtalski, Bogumiła Ulanowska, Ilona Justkowiak, Aleksandra Mrozek, Justyna Karpisiak, Ewa Kulik-Zdrowowicz, Wanda Świdzińska, Tomasz Furtak, Mariusz Dubacki, Jacek Bełz, Tomasz Matysik, Norbert Urbański, Waldemar Taborski, Krzysztof Antoniewicz.

Szefem sztabu Nowoczesnej został Grzegorz Świtalski, były wicestarosta krośnieński, nauczyciel. Jak dodaje Aleksandra Mrozek - Nowoczesna nie wyklucza startu do sejmiku w koalicji - ale na zasadach partnerstwa - z innymi partiami, szczególnie z Platformą Obywatelską.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.