Wybory samorządowe 2018. Idzie młodość: tutaj średnia wieku wszystkich kandydatów to zaledwie nieco ponad 40 lat

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Wybory samorządowe 2018. Idzie młodość: tutaj średnia wieku wszystkich kandydatów to zaledwie nieco ponad 40 lat

Tomasz Rusek

Wśród kandydatów na terenie Drezdenka i Strzelec Krajeńskich najstarszy jest obecny burmistrz Drezdenka Maciej Pietruszak. Ma 60 lat. Jego rywale mają po 41 i 35 lat. O reelekcję walczy też 31-letni Mateusz Feder, którzy rządzi Strzelcami.

M. Pietruszak startuje w wyborach na burmistrza Drezdenka z własnym komitetem. Obiecuje stworzyć miejsce dla seniorów (klub z udogodnieniami do wspólnego spędzania czasu), zbudować mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus, stworzyć żłobek. Zapowiada także starania o odbudowę basenu i remont stadionu, a także monitoring i uruchomienie bezpłatnej komunikacji.

Podobnie jak pozostali rywale mocno liczy na to, że właśnie jego komitet zgarnie też kilka mandatów dla radnych.

Imponująca lista obietnic

Burmistrzem chce też zostać 35-letnia Karolina Piotrowska, sołtyska wsi Grotów, która prowadzi własną firmę. Ma swój komitet i hasło „Gospodarne miasto, zadbane wsie”.

W programie zapisała m.in. budowę nowego przedszkola z oddziałami żłobkowymi, uruchomienie świetlic wiejskich, budżet obywatelski, nowe ścieżki rowerowe, remonty dróg czy budowę przystani nad Notecią.

Zarządzać Drezdenkiem chce także 35-letni przedsiębiorca Bartłomiej Głogowiec. Startuje z komitetu Inicjatywa Lokalnych Przedsiębiorców. Chce pobudzić rozwój Drezdenka, lepiej wykorzystywać pieniądze budżetowe.

Obiecuje że w 2019 na inwestycje przeznaczy 35 mln zł, z czego 10 mln zł pójdzie na ścieżki rowerowe, a reszta m.in. na: przedszkole ze żłobkiem, remont stadionu z basenem, nowy dom kultury, garażowiec na 150 samochodów.

Kolejny kandydat na burmistrza Drezdenka to 41-letni Jarosław Pawlaczyk, który jest obecnie dyr. Centrum Kształcenia Zawodowego w Gorzowie. Startuje ze swojego komitetu i daje wyborcom „Gwarancję skuteczności”.

Obiecuje zdecydowaną zmianę w zarządzaniu miastem i gminą. Chce postawić na konsultacje społeczne, wprowadzić budżet obywatelski, planuje też, że w jeden dzień tygodnia urzędnicy będą pracować aż do 20.00 - by mieszkańcy mogli załatwić swoje sprawy w mniej urzędowych godzinach. Chce powstrzymać wyprowadzki ludzi do innych miast - w tym ma pomóc przedszkole z oddziałem żłobkowym oraz lepsze wykorzystywanie walorów turystycznych Drezdenka i okolic.

Wszyscy kandydaci na burmistrza Drezdenka prowadzą aktywną kampanię: spotykają się z ludźmi z mniejszych miejscowości, są też bardzo aktywni na portalach społecznościowych.

Powalczy sam ze sobą

W Strzelcach - poza obecnym 31-letnim burmistrzem Mateuszem Federem - nikt nie zgłosił się do kandydowania. Zastrzega jednak, że pomimo braku rywali nie składa wielkich obietnic. - Wolę rozwiązywać problemy, których zawsze w kadencji jest bardzo dużo - dodaje. Jego program zawiera pięć podstawowych punktów. To: remonty dróg (także dojazdy do wsi i osiedli); stworzenie wielopokoleniowego parku miejskiego; program nauki zawodu, co ma podnieść kompetencje uczniów; utworzenie Centrum Aktywności Senioralnej w dawnej szkole przy ul. Zachodniej oraz pilnowanie postępów prac nad obwodnicą Strzelec.
Żeby wygrać, M. Feder potrzebuje w wyborach przekonać do siebie połowę głosujących plus jeden głos: - Mam nadzieję, że to się uda, ponieważ wraz z moimi kandydatami na radnych chcemy, by Strzelce były jeszcze lepszym miejscem do życia.

Na razie wszyscy wychodzą na zero

W organizowanych przez GL prawyborach wszyscy kandydaci z Drezdenka i Strzelec Kraj. (wyniki na www.gazetalubuska.pl) mają na razie po zero głosów. Jak ich wesprzeć?

Zobacz też: TU ZNAJDZIESZ WSZYSTKICH KANDYDUJĄCYCH W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH

ZOBACZ, JAK GŁOSOWAĆ!

Tomasz Rusek

Gorzów to moje ukochane miasto. Tutaj się urodziłem, tutaj mieszkam. Aktualnie na Górczynie. Lubię pożartować, więc śmiało mogę napisać, że interesuję się leżeniem, oglądaniem seriali oraz braniem urlopów. Wy też?
Z Gazetą Lubuską współpracuję od 2002 r., a pracuję w niej trzy lata krócej. Kiedy ten czas zleciał?
Zawodowo bardzo ciekawi mnie wszystko, co dzieje się w powiecie międzyrzeckim (Międzyrzecz, Skwierzyna, Trzciel, Bledzew, Pszczew, Przytoczna). Piszę nie tylko artykuły z tych i o tych okolicach, ale robię też tam wiele zdjęć, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dodatkowo od 2019 r. z radością administruję facebookowym profilem Głos Międzyrzecza i Skwierzyny, gdzie znajdziecie wiele ciekawych informacji i kapitalnych zdjęć z tej części woj. lubuskiego. Jesteśmy czynni całą dobę!
Jeśli mieszkacie w okolicy, koniecznie tam zajrzyjcie, polubcie profil i bądźcie z nami. Z "nami", bo jest nas tam już ponad 14 tysięcy!
Oczywiście zajmuję się życiem Gorzowa: gospodarką komunalną, inwestycjami, transportem, administracją publiczną, lokalnym samorządem.
Piszcie do mnie śmiało: trusek@gazetalubuska.pl. Czekam na Wasze wiadomości!

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.