Sławomir Bobbe

Wyciek danych z urzędu skarbowego czy fuszerka

Działania celników nie polegają tylko na pracy papierkowej, do zwalczania przestępczości potrzebują również broni i paralizatorów. Fot. Andrzej Zgiet Działania celników nie polegają tylko na pracy papierkowej, do zwalczania przestępczości potrzebują również broni i paralizatorów.
Sławomir Bobbe

Urzędnicy tak zgrabnie wysyłali e-mailowe zaproszenia, że pokazali wszystkim odbiorcom adresy pozostałych. To błąd czy coś więcej? Po co urzędnikom skarbowym broń i paralizatory, na których dostarczenie właśnie ogłoszono przetarg?

Od 1 stycznia mikroprzedsiębiorcy mają obowiązek przekazywania skarbówkom danych w nowy sposób. II US w Bydgoszczy do takich właśnie osób wystosował zaproszenie na spotkanie informacyjne, na którym chciał wyjaśnić wszystkie zawiłości nowej metody.

Przedsiębiorcy e-mail dostali, a wraz z nim kopię wszystkich użytych adresów e-mailowych - czyli kontakty do innych przedsiębiorców - bo adresy były widoczne dla wszystkich. Reprezentujący Nowoczesną. Piotr Stelmach z Bydgoszczy uznał, że urząd w ten sposób nie zastosował się do ochrony danych osobowych.

Adresy do wiadomości prywatnej

Powołuje się na Instrukcję Bezpieczeństwa Systemów Informatycznych. W niej znajduje się procedura obsługi e-maili, a jeden z jej punktów głosi „przy rozsyłaniu korespondencji wielu adresatom należy czynić to w taki sposób, że odbiorcy nie widzą swoich adresów”.

- Przed dopuszczeniem do przetwarzania każdy pracownik powinien być przeszkolony, zapoznany z dokumentami i upoważniony stosownym dokumentem do przetwarzania danych osobowych w organizacji. Chcieli dobrze - wyszło jak zawsze, dlatego apeluję do naczelnika II Urzędu Skarbowego pana Grzegorza Misiewicza, żeby najpierw przeszkolił swoich pracowników z ochrony danych osobowych - ocenia Piotr Stelmach.

Niefortunna niezręczność przy wysyłce

Czy doszło do złamania przepisów? Bartosz Stróżyński, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy zapewnia, że nie ma o tym mowy.

Do kogo trafią zamówione broń i paralizatory, przeczytacie w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Sławomir Bobbe

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.