Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Podczas obchodów zostaną wręczone odznaczenia

Czytaj dalej
Fot. Michał Korn
(red.)

Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Podczas obchodów zostaną wręczone odznaczenia

(red.)

W czwartek, 27 kwietnia, komitet organizacyjny kontynuował rozmowy na temat Wydarzeń Zielonogórskich. Przypomnijmy, że główne uroczystości zaplanowane są na niedzielę, 28 maja. Rozpocznie je msza święta, następnie odbędzie się spektakl plenerowy i uroczystości państwowe.

- „Gazeta Lubuska” jest inicjatorem nagłośnienia wielkiej historii, która wydarzyła się w naszym mieście i nadania rangi obchodom rocznicy wydarzeń.

Zgodnie z planem obchody rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich zaczną się 22 maja w Sejmie RP, gdzie zorganizowana zostanie wystawa fotograficzna, obrazująca to, co działo się 30 maja 1960 roku w Zielonej Górze. Wiemy już, że zostanie ona ulokowana na pierwszym piętrze. Posłowie przyjmą uchwałę specjalną, którą uczczą poszkodowanych w tamtych wydarzeniach. Wystawa potrwa do 26 maja, dzień później fotografie będzie można oglądać w Zielonej Górze.

Na 24 maja zaplanowano konferencję naukową „Walka o Dom Katolicki w Zielonej Górze w kontekście społeczno-politycznym początku lat sześćdziesiątych XX wieku”. Będzie połączona z promocją książki „Wydarzenia Zielonogórskie 1960”, a także z przedpremierowym, zamkniętym pokazem filmu „Bitwa o Dom Katolicki, Wydarzenia Zielonogórskie 1960”. Nakręcenie filmu to pomysł „Gazety Lubuskiej”. Powstaje z inicjatywy Gazety, która też przygotowuje tę produkcję. Film będzie trwał godzinę (od 15.00 do 16.00). Po projekcji przewidziano dyskusję.

Główne uroczystości zaczną się 27 maja. Tego dnia w Filharmonii Zielonogórskiej zaplanowano koncert patriotyczny z okazji rocznicy wydarzeń (godz. 17.00). O 8.30 trzyosobowe sztafety pobiegną w biegu 3x1960 metrów.

W czwartek, 27 kwietnia, komitet organizacyjny doprecyzowywał szczegóły programu dotyczącego Wydarzeń Zielonogórskich.
Michał Korn Mapa obchodów Wydarzeń Zielonogórskich

Warto tu zaznaczyć, że podczas zebrania, Komitet zadecydował, że wystawa zdjęć fotograficznych podczas obchodów w Zielonej Górze stanie przy wejściu do Filharmonii Zielonogórskiej. Nie wiadomo jeszcze czy w uroczystościach weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

28 maja to najważniejszy dzień obchodów. Zacznie się mszą świętą. O 12.00 odbędą się oficjalne uroczystości, w czasie których osobom represjonowanym po wydarzeniach zostaną wręczone odznaczenia państwowe. Jak się dowiedzieliśmy odznaczenia ma dostać pięć osób. O 18.00 zaplanowano premierę filmu, który przygotowuje „Gazeta Lubuska”.

Wydarzenia Zielonogórskie - plan filmowy. O swoich wspomnieniach z tamtego dnia opowiada Kazimierz Demowski:

Przeczytaj też: Wojna na sztuczne kamienie i pałki z pianki. Kulisy powstawania filmu o Wydarzeniach Zielonogórskich

(red.)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.