Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Podczas obchodów zostaną wręczone odznaczenia

Czytaj dalej
Fot. Michał Korn
(red.)

Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Podczas obchodów zostaną wręczone odznaczenia

(red.)

W czwartek, 27 kwietnia, komitet organizacyjny kontynuował rozmowy na temat Wydarzeń Zielonogórskich. Przypomnijmy, że główne uroczystości zaplanowane są na niedzielę, 28 maja. Rozpocznie je msza święta, następnie odbędzie się spektakl plenerowy i uroczystości państwowe.

- „Gazeta Lubuska” jest inicjatorem nagłośnienia wielkiej historii, która wydarzyła się w naszym mieście i nadania rangi obchodom rocznicy wydarzeń.

Zgodnie z planem obchody rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich zaczną się 22 maja w Sejmie RP, gdzie zorganizowana zostanie wystawa fotograficzna, obrazująca to, co działo się 30 maja 1960 roku w Zielonej Górze. Wiemy już, że zostanie ona ulokowana na pierwszym piętrze. Posłowie przyjmą uchwałę specjalną, którą uczczą poszkodowanych w tamtych wydarzeniach. Wystawa potrwa do 26 maja, dzień później fotografie będzie można oglądać w Zielonej Górze.

Na 24 maja zaplanowano konferencję naukową „Walka o Dom Katolicki w Zielonej Górze w kontekście społeczno-politycznym początku lat sześćdziesiątych XX wieku”. Będzie połączona z promocją książki „Wydarzenia Zielonogórskie 1960”, a także z przedpremierowym, zamkniętym pokazem filmu „Bitwa o Dom Katolicki, Wydarzenia Zielonogórskie 1960”. Nakręcenie filmu to pomysł „Gazety Lubuskiej”. Powstaje z inicjatywy Gazety, która też przygotowuje tę produkcję. Film będzie trwał godzinę (od 15.00 do 16.00). Po projekcji przewidziano dyskusję.

Główne uroczystości zaczną się 27 maja. Tego dnia w Filharmonii Zielonogórskiej zaplanowano koncert patriotyczny z okazji rocznicy wydarzeń (godz. 17.00). O 8.30 trzyosobowe sztafety pobiegną w biegu 3x1960 metrów.

W czwartek, 27 kwietnia, komitet organizacyjny doprecyzowywał szczegóły programu dotyczącego Wydarzeń Zielonogórskich.
Michał Korn Mapa obchodów Wydarzeń Zielonogórskich

Warto tu zaznaczyć, że podczas zebrania, Komitet zadecydował, że wystawa zdjęć fotograficznych podczas obchodów w Zielonej Górze stanie przy wejściu do Filharmonii Zielonogórskiej. Nie wiadomo jeszcze czy w uroczystościach weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

28 maja to najważniejszy dzień obchodów. Zacznie się mszą świętą. O 12.00 odbędą się oficjalne uroczystości, w czasie których osobom represjonowanym po wydarzeniach zostaną wręczone odznaczenia państwowe. Jak się dowiedzieliśmy odznaczenia ma dostać pięć osób. O 18.00 zaplanowano premierę filmu, który przygotowuje „Gazeta Lubuska”.

Wydarzenia Zielonogórskie - plan filmowy. O swoich wspomnieniach z tamtego dnia opowiada Kazimierz Demowski:

Przeczytaj też: Wojna na sztuczne kamienie i pałki z pianki. Kulisy powstawania filmu o Wydarzeniach Zielonogórskich

(red.)

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Wakacje 50% taniej!

Wakacje 50% taniej!

50,00 100,00

Zabierz ze sobą prenumeratę cyfrową na wakacje! Gazeta Lubuska online oraz w wersji PDF na 90 dni 50% taniej!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.