Wydarzenia Zielonogórskie. Będą odznaczenia dla represjonowanych

Czytaj dalej
Fot. Paweł Wańczko
Dariusz Chajewski

Wydarzenia Zielonogórskie. Będą odznaczenia dla represjonowanych

Dariusz Chajewski

Pięciu zielonogórzan zostanie prawdopodobnie uhonorowanych Krzyżem Wolności i Solidarności. To osoby represjonowane za udział w wydarzeniach zielonogórskich. Odznaczenia zostaną wręczone podczas przyszłorocznych obchodów rocznicy 30 maja 1960 roku.

W redakcji „Gazety Lubuskiej” we wtorek, 22 listopada 2016 r., odbyło się kolejne spotkanie komitetu organizacyjnego obchodów przyszłorocznej rocznicy wydarzeń zielonogórskich.

- Postanowiliśmy wystąpić dla osób represjonowanych w wyniku tych wystąpień o Krzyż Wolności i Solidarności - mówi Tadeusz Dzwonkowski, dyrektor Archiwum Państwowego w Zielonej Górze. - Na razie mamy sporządzone wnioski dla pięciu osób, które się zgodziły i do tego odznaczenia się kwalifikują.

Przyjęto kryterium represji, czyli odznaczenia mogą uzyskać osoby, które za kratami spędziły powyżej 30 dni. W praktyce oznacza to osoby, które usłyszały najwyższe wyroki. Na dodatek okazało się, że wśród zgłoszonych znalazły się dwie, które nie uzyskały żadnej rekompensaty za pobyt w więzieniu w wyniku udziału w wydarzeniach 30 maja 1960 roku.

Podczas spotkania mówiono również o imprezach towarzyszących uroczystościom. Organizatorzy wystąpili już o patronat nad obchodami rocznicy do prezydenta Andrzeja Dudy.

Dariusz Chajewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.