Wydarzenia Zielonogórskie. Wielka uroczystość z superspektaklem

Czytaj dalej
Fot. Michał Korn
Henryka Bednarska

Wydarzenia Zielonogórskie. Wielka uroczystość z superspektaklem

Henryka Bednarska

Główne imprezy? W niedzielę, 28 maja. Co się wydarzy? Najpierw będzie msza święta, później spektakl plenerowy, a dalej - uroczystości państwowe. W czwartek, 23 lutego, komitet organizacyjny doprecyzowywał szczegóły programu.

Aż 18 osób uczestniczyło w czwartek, 23 lutego, w spotkaniu komitetu organizacyjnego, który przygotowuje uroczystości związane z rocznicą Wydarzeń Zielonogórskich. Zrodził się już bardzo mocny plan obchodów. Te główne zaplanowano na 28 maja.

Uroczystości zaczną się o 10.30 od mszy świętej. Około 12.00 zielonogórzanie, zaproszeni gości będą mogli obejrzeć spektakl plenerowy, oczywiście o Wydarzenia Zielonogórskich.
- W 2010 roku, w okrągłą rocznicę, pokazaliśmy spektakl „Obudzone miasto”. Zagraliśmy go tylko raz - mówił Robert Czechowski, dyrektor Lubuskiego Teatru. - Może teraz warto pokusić się o coś, co zostanie na dłużej.

I zaproponował spektakl w dwóch odsłonach: plenerowym i scenicznym. Plenerowy byłby pokazany podczas rocznicowych uroczystości, ten na scenie wszedłby na stałe do repertuaru teatru. Mógłby - zdaniem dyrektora - być grany co roku, ale także mógłby pełnić role edukacyjną, by uczniom i turystom przybliżać ważny fragment historii miasta.

Nad oboma scenariuszami pracuje już Wojciech Śmigielski, autor poprzedniego scenariusza, do „Obudzonego miasta”.

Co jeszcze ustalono na spotkaniu organizacyjnym? Że po spektaklu, około 13.00 rozpoczną się uroczystości oficjalne. A o 18.00 w Filharmonii Zielonogórskiej - pokaz filmu o Wydarzeniach Zielonogórskich, który powstaje z inicjatywy „Gazety Lubuskiej” i jest przez nią realizowany.

Z kolei w sobotę, 27 maja będzie drużynowy bieg sztafetowy. Każdy zespół ma składać się z trzech osób, każda z nich przebiegnie 1960 metrów. Tego dnia o 17.00 koncert w Filharmonii Zielonogórskiej planuje urząd miasta.

Będzie też konferencja naukowa. 24 maja organizuje ją Instytut Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowe w Zielonej Górze i biblioteka im. Norwida. - Planujemy też wystawę w Sejmie, od 22 do 26 maja - powiedział dyrektor oddziału IPN w Poznaniu Rafał Reczek.

Dyrektor Reczek poinformował również, że w poniedziałek, 27 lutego, IPN wysyła do Kancelarii Prezydenta wnioski o odznaczenia dla represjonowanych uczestników Wydarzeń Zielonogórskich.

Henryka Bednarska

Jestem dziennikarką od 24 lat. Od sześciu lat kieruję działem informacyjnym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.