Z okazji Wydarzeń Zielonogórskich warto wspomnieć o tym, że w IV tomie Fantazji Zielonogórskich znalazło się opowiadanie "Wydarzenia" autorstwa Filipa Kopija, które poruszą w dosyć niezwykły sposób całą tematykę. Warto podkreślić, że obecnie trwa...
Sakramentalne „Mamy to” padało co chwilę. Scena pościgu wzdłuż murów kościoła, ludzie chroniący się we wnętrzu świątyni. Tak prezentował się fragment pierwszego dnia planu zdjęciowego do filmu "Wydarzenia Zielonogórskie 1960". Jego producentem...
Sztuczne kamienie wyglądem przypominały ziemniaki, ale używanie tych prawdziwych na planie filmu o Wydarzeniach Zielonogórskich zakończyłoby się tragicznie. Prawdziwe nie były również policyjne pałki, które raz po raz spadały na głowy i plecy...
W sobotę, 8 kwietnia, ruszają zdjęcia do filmu poświęconego Wydarzeniom Zielonogórskim. Ten dokument jest jednym z elementów tegorocznych obchodów rocznicy obrony Domu Katolickiego, do której doszło 30 maja 1960 r. Relacja live naszych reporterów.
W piątek, 7 kwietnia, pracę w Zielonej Górze rozpoczęli filmowcy przygotowujący na zlecenie „Gazety Lubuskiej” film poświęcony Wydarzeniom Zielonogórskim. Nie było jednak walki, gazu łzawiącego i tłumu statystów...
Główne imprezy? W niedzielę, 28 maja. Co się wydarzy? Najpierw będzie msza święta, później spektakl plenerowy, a dalej - uroczystości państwowe. W czwartek, 23 lutego, komitet organizacyjny doprecyzowywał szczegóły programu.
- Skala represji nie była zaskakująca, ale... zadziwiająca - mówi historyk i politolog prof. Czesław Osękowski o Wydarzeniach Zielonogórskich.
Tłumy uciekające przed ZOMO, młodzi prowadzeni do sądu i bici tam przez UB, dym, strach i panika... Obejrzyj zwiastun filmu o wydarzeniach z 1960 r., który powstaje z pomysłu i inicjatywy "GL".
- Nie, nigdy nie czułem się chuliganem, nie poszedłem tam, aby tłuc witryny, ale żeby walczyć o Dom Katolicki - mówi Zenon Kamiński.
Wydarzenia Zielonogórskie były dotychczas tylko hasłem, datą. Dzięki opowieściom naszych Czytelników nabierają one ludzkiego wymiaru. Historia obrony Domu Katolickiego zyskuje nazwiska, twarze... Opowiada Grażyna Michniuk–Wesołowska, córka świadka...
Wydarzenia Zielonogórskie były dotychczas tylko hasłem, datą. Dzięki opowieściom naszych Czytelników nabierają one ludzkiego wymiaru. Historia obrony Domu Katolickiego zyskuje nazwiska, twarze... Opowiada świadek Janusz Wieczorek.
Wydarzenia Zielonogórskie były dotychczas tylko hasłem, datą. Dzięki opowieściom naszych Czytelników nabierają one ludzkiego wymiaru. Historia obrony Domu Katolickiego zyskuje nazwiska, twarze... Na zdjęciu z IPN-u poznała się Jolanta Balcer,...
30 maja 1960 roku pięć tysięcy zielonogórzan wyległo na ulice, by bronić Domu Katolickiego. Przez kilkadziesiąt lat byli chuliganami, teraz są bohaterami antykomunistycznego wystąpienia. Co dziś wiemy na temat wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat?
Z okazji zbliżających się obchodów rocznicy tzw. Wydarzeń Zielonogórskich, które miały miejsce 30 maja 1960 roku, powstanie między innymi film oraz słuchowisko radiowe. Akcja ruszyła z inspiracji "Gazety Lubuskiej".
Pięciu zielonogórzan zostanie prawdopodobnie uhonorowanych Krzyżem Wolności i Solidarności. To osoby represjonowane za udział w wydarzeniach zielonogórskich. Odznaczenia zostaną wręczone podczas przyszłorocznych obchodów rocznicy 30 maja 1960 roku.
30 maja 1960 roku zielonogórzanie stanęli w obronie Domu Katolickiego. To wciąż zapomniana karta naszej historii
30 maja 1960 roku pięć tysięcy zielonogórzan wyległo na ulice by bronić Domu Katolickiego. Przez kilkadziesiąt lat byli chuliganami, teraz są bohaterami antykomunistycznego wystąpienia.
W poniedziałek, 30 maja, w Zielonej Górze będą miały miejsce obchody rocznicy wydarzeń. O godz. 14.00 w konkatedrze pw. św. Jadwigi celebrowana będzie msza święta. O godz. 16.00 w holu WiMBP i. C.K. Norwida otwarta będzie wystawa pt. “30 maja 1960...
Artysta rzeźbiarz Robert Kaja dogląda budowy pomnika upamiętniającego 50. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich, kiedy to kilka tysięcy obrońców domu katolickiego starło się z oddziałami milicji.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.