Wygrali głosowanie i budują siłownię

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Wygrali głosowanie i budują siłownię

Marek Białowąs

Ruszyła budowa placu rekreacyjnego w Bogaczowie w gminie Nowogród Bobrzański. Prace mieszkańcy wsi wykonają sami w ramach czynu społecznego.

O tym, czego potrzeba w gminie Nowogród Bobrzański najlepiej wiedzą sami mieszkańcy. Pod koniec października ub. r. w głosowaniu wybrali zadania, które mają być zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Jednym ze zwycięskich projektów okazała się właśnie budowa placu rekreacyjnego w Bogaczowie.

- Jak tak zagłosowali, to chyba dobrze. Teraz to młodzi rządzą. Niech tak będzie - mówi pani Maria (nazwisko do wiadomości red.). - Będzie we wsi ładniej. Jednak ja to z tych rozrywek korzystać już nie będę. Mam 70 lat, a w gospodarstwie krowy i świnie, o które trzeba dbać. To jest moja codzienna gimnastyka.

W budżecie gminy na budowę placu rekreacyjnego zarezerwowano 60 tys. zł. Gmina zleciła wykonanie projektu i zapłaci za kupno sprzętu. Całość prac związanych z przygotowaniem terenu podjęli się wykonać mieszkańcy wsi w czynie społecznym.
- Oczywiście gmina pomoże.

Mamy podpisaną umowę współpracy z Zakładem Karnym w Krzywańcu, na podstawie której osadzeni w więzieniu pracują na naszym terenie przy pracach porządkowych - powiedział Mirosław Walencik, zastępca burmistrza Nowogrodu Bobrzańskiego.
Plac został już wstępnie wyrównany. Teraz trzeba jeszcze założyć drenaż, gdyż wybrany grunt jest podmokły.

- Koszt całości inwestycji będzie znany po jej ukończeniu, bo większość zostanie wykonana w czynie społecznym. Mieszkańcy Bogaczowa są zgrani, postanowili nawet własnymi siłami złożyć wiatę. Wiem, że mają tam na miejscu cieślę - mówi Bartosz Taryma z urzędu miejskiego w Nowogrodzie Bobrzańskim. - Same urządzenia siłowni i zabawki dla dzieci będą kosztować blisko 22 tys. zł.

- Kazimierz Łukasiewicz z Nowogrodu Bobrzańskiego przygotowuje drenaż placu rekreacyjnego.
Mariusz Kapała - Kazimierz Łukasiewicz z Nowogrodu Bobrzańskiego przygotowuje drenaż placu rekreacyjnego.

Co zbudują mieszkańcy? Siłownia na wolnym powietrzu będzie się składała m.in. z takich urządzeń jak: wioślarz (do naśladowania ruchów wioślarza), trenażer do ćwiczenia ramion, narciarza i surfera (do wyrobienia sobie mięśni nóg). Dla dzieci, obok istniejącej już ślizgawki zaplanowano karuzelę, bujak na sprężynie i huśtawkę. Plac będzie gotowy prawdopodobnie jeszcze przed wakacjami.

Warto przypomnieć, że w tegorocznym budżecie obywatelskim jest do wykorzystania 240 tys. zł. 100 tys. zł dla samego Nowogrodu i 140 tys. zł do podziału na wszystkie sołectwa. a ą

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.