Wyłudzają pieniądze metodą „500 zł na dziecko”!

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Kaśka Borek

Wyłudzają pieniądze metodą „500 zł na dziecko”!

Kaśka Borek

Uważaj na strony internetowe, na których próbują wyłudzić od nas pieniądze za pobranie wniosku. Wniosek o 500 złotych na dziecko jest bezpłatny - za jego pobranie i złożenie nie ma żadnych opłat!

Uwaga! Powstają kolejne strony internetowe, poprzez które można pobrać wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego (czyli 500 zł na dziecko). Aby dostać druk, trzeba na przykład wysłać swój numer telefonu, na który przychodzi później płatny SMS z kodem dostępu do formularza.

Strony te nie są związane z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. „Służą jedynie próbom wyłudzenia pieniędzy za pobranie wniosku” - informuje ministerstwo.

To najświeższe ostrzeżenie, bo z marca, jest kolejnym, jakie resort wydał w tej sprawie. Bo choć program „Rodzina 500+” wchodzi w życie dopiero 1 kwietnia 2016, to już na początku roku pojawili się spryciarze chcący na nim zarobić.

Nie daj się nabrać! Wniosek jest darmowy
Zapamiętaj to i przekaż swoim znajomym: wniosek o świadczenie wychowawcze, na podstawie którego można starać się o 500 zł na dziecko, jest całkowicie darmowy. Nie trzeba płacić ani grosza za jego pobranie, jak również złożenie.

Gdzie znajdziesz darmowy wniosek
Pytaj o niego w swoim urzędzie gminy/miasta, ponieważ to one będą wypłacać pieniądze. Mają wybrać rozwiązanie, które zapewni sprawną realizację wypłat. Od decyzji tych urzędów zależy, czy załatwisz sprawę w miejskim wydziale świadczeń rodzinnych, w gminnym ośrodku pomocy społecznej, czy centrum pomocy rodzinie - dlatego to właśnie w gminie podadzą Ci konkretne adresy.

Pamiętaj - teraz wniosku jeszcze nie złożysz
Formalnie będzie to możliwe dopiero od momentu uruchomienia programu „Rodzina 500+”. Czyli od 1 kwietnia 2016 roku. To wcale nie oznacza jednak, że właśnie tego pierwszego dnia musisz iść, by złożyć formularz.
Masz czas, bo do programu można dołączyć w dowolnym momencie. Jeśli zrobisz to do 1 lipca 20116 roku włącznie, to pieniądze dostaniesz z wyrównaniem od kwietnia.

Ile poczekasz na wypłatę
W pierwszych trzech miesiącach trwania programu, to znaczy na jego starcie, urząd będzie miał trzy miesiące (licząc od dnia złożenia prawidłowego wniosku) na wydanie decyzji i wypłatę świadczenia.
Po okresie przejściowym pieniądze dostaniesz szybciej.

Jak będzie wypłacane świadczenie
Pieniądze będą wypłacane w sposób dogodny dla opiekunów. Jeśli więc zażyczysz sobie, by trafiały do Ciebie przelewem na konto lub w gotówce, tak właśnie będzie.
Gdzie wyjaśnią zasady - za darmo i fachowo
W każdym urzędzie wojewódzkim działa infolinia dotycząca programu. Ministerstwo rodziny uruchomiło też własną, pod numerem 22 529 06 68.
Wątpliwości dotyczące bezpośrednio Twojej rodziny, na przykład dochodów, pomogą Ci wyjaśnić w Twoim urzędzie miasta czy gminy.

Złożysz osobiście lub przez internet
Wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można składać:

Za pośrednictwem banku
9 marca podpisano porozumienie pomiędzy Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej a PKO Bankiem Polskim w sprawie uruchomienia nowego kanału składania wniosków o świadczenie wychowawcze: bankowości elektronicznej. To pierwszy bank, który dołączył do programu „Rodzina 500 plus”. Umożliwi składanie wniosków tym swoim klientom, których tożsamość została zweryfikowana przez PKO podczas ich osobistej wizyty w oddziale lub w czasie podpisywania umowy za pośrednictwem kuriera.

Wniosek to urzędowy wzór
Ubiegając się o pieniądze na drugie dziecko i kolejne, będziemy musieli podać w formularzu tylko podstawowe dane dotyczące naszej rodziny. Gdy będziemy starali się o świadczenie również na pierwsze dziecko, wymagane będą informacje pozwalające na ustalenie dochodu. Pozostała część wniosku są to szczegółowe pouczenia oraz wyjaśnienia.

Ile dostaniesz
Program „Rodzina 500+” to nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na każde drugie oraz kolejne dziecko. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze dziecko lub jedynaka. To kwota na rękę.

Na jakie dziecko
Świadczenie będzie wypłacane na wniosek rodzica/opiekuna dziecka do 18. roku życia.

Na jak długo
Pierwsze świadczenia będą przyznane wyjątkowo na okres od 1 kwietnia 2016 do 30 września 2017 roku. Potem prawo do pieniędzy będzie ustalane już na jeden rok - od 1 października do 30 września, a wnioski będziemy składać od 1 sierpnia.

Warto wiedzieć

  1. „Rodzina 500+” to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez żadnych dodatkowych warunków.
  2. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na swoje pierwsze lub jedyne dziecko - ale tylko wówczas, gdy spełnią kryterium dochodowe. Wynosi 800 złotych na rękę (lub 1.200 zł, gdy ktoś wychowuje dziecko niepełnosprawne).
  3. Występując o pieniądze na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, nie trzeba będzie dołączać do wniosku żadnych dokumentów dotyczących naszych finansów. Gdy chodzi o pierwsze dziecko lub jedyne, trzeba będzie udokumentować swoje dochody.

Ministerstwo rodziny wyjaśnia

Gdy chcesz świadczenie na pierwsze dziecko

Czyli na najstarsze lub jedyne w wieku do 18 lat, to:

Stan cywilny rodziców nie ma znaczenia
Nie trzeba brać ślubu, by dostać 500 zł na dziecko. Można wychowywać dziecko samotnie, w związku małżeńskim lub nieformalnym. Można być też po rozwodzie.

Kaśka Borek

Zawodowo obecnie zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętym poradnictwem. Jestem otwarta na ludzi i świat, ciekawa wydarzeń. Chcę zrozumieć innych, poznać ich intencje, zainteresowania i kłopoty.
Prywatnie interesuję się sportami ekstremalnymi i aranżacją wnętrz.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.