Wyremontują stary odcinek na A18

Czytaj dalej
Fot. Kamila Kamiennik
Kamila Kamiennik

Wyremontują stary odcinek na A18

Kamila Kamiennik

Wkrótce ,,droga wstydu’’, czyli odcinek z Olszyny w kierunku Wrocławia zostanie odnowiony. To ogromny sukces dla regionu.

Kilkudziesięcio kilometrowy odcinek autostrady, który prowadzi kierowców od granicy z Niemcami w kierunku Wrocławia, od wielu lat przypomina drogę dla ciężkiego sprzętu. - Czasami szukamy objazdu ze znajomymi, kiedy wracamy z Żar do Wrocławia na studia. Rzuca nas niemiłosiernie przez 70 kilometrów. Już się nie możemy doczekać, kiedy to się zmieni - mówi Marta.

Sukces dzięki inicjatywie młodych ludzi

Stowarzyszenie Perspektywa postanowiło wziąć sprawę w swoje ręce widząc, że remont odcinka autostrady wszystkim się przyda. - W październiku 2015 roku spotkaliśmy się w starostwie żarskim razem ze starostą, Januszem Dudojciem, a także gospodarzem powiatu żagańskiego, Henrykiem Janowiczem. Wówczas podjęliśmy inicjatywę aktywnej, ale jednocześnie skutecznej walki o remont drogi A18 - mówi Jakub Szczepański ze Stowarzyszenia Perspektywa. - Ta sprawa jest niezwykle istotna dla naszego regionu i dla kierowców, którzy pokonują trasę w kierunku Wrocławia. Dzięki naszym staraniom i zaangażowaniu posła Jerzego Materny, remont A18 został włączony do rządowego programu budowy dróg na lata 2014 - 2023, z perspektywą do 2025 roku - dodaje Szczepański.

Lepsze warunki do jazdy dla kierowców

W projekt zaangażował się starosta żarski, Janusz Dudojć, który również uważa, że remont tego odcinka jest bardzo ważny. - To ogromny sukces dla naszego powiatu, tym bardziej, że droga jest bardzo ważna z punktu widzenia ekonomicznego. Cieszę się, że w tą sprawę zaangażowali się młodzi ludzie. Tym odcinkiem codziennie podróżują tysiące kierowców do Wrocławia - mówi starosta.
Odcinek, który zostanie wyremontowany wynosi ponad 70 kilometrów i zbudowany jest z płyt. - Ten remont to marzenie dla wielu z nas, które wkrótce się spełni - podkreśla J.Dudojć.

Wiele osób z powiatu żarskiego i żagańskiego przez wiele lat odczuwało dyskomfort, podróżując zaniedbanym odcinkiem. Chociaż jeszcze do końca nie wiadomo, ile projekt będzie kosztował, bo w grę będą wchodziły jeszcze przejścia dla zwierząt i zjazdy, już dzisiaj możemy się cieszyć tym, że za kilka lat nasza podróż na południe będzie przebiegała w komfortowych warunkach.

Ważna inwestycja dla regionu

Remont A18 będzie sprzyjał rozwojowi ekonomicznemu regionu, a przede wszystkim nie będziemy musieli już się wstydzić, gdy przekroczymy granicę. - Kiedyś wjeżdżając do Olszyny od razu wiedziliśmy, gdzie jesteśmy. A wszystko przez tą drogę - mówi Mateusz Błaszczak ze Stowarzyszenia Perspektywa. - Kiedyś nawet ten odcinek nazywano ,,drogą wstydu’’ - wtrąca J.Dudojć.
W Olszynie prace remonotwe ruszą w drugim kwartale 2018 r. Z projektu najbardziej cieszą się zawodowi kierowcy, którzy muszą tą trasę pokonywać wiele razy w ciągu roku. - Wreszcie skończy sie ta gehenna. Jeżdżę tirem od 20 lat i jak mam wjechać na ten odcinek, to wszystkiego mi się odechciewa. Szkoda, że będę musiał jeszcze trochę poczekać, ale fajnie, że w ogóle ktoś o tym pomyślał. Ta trasa przypominała drogę dla czołgów, a nie dla samochodów - mówi pan Wiesław

Kamila Kamiennik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.