Czesław Wachnik

Wyszkolili setki świetnych pilotów

Wyszkolili setki świetnych pilotów Fot. pixabay.com
Czesław Wachnik

W najbliższą sobotę w Przylepie z okazji Dnia Dziecka i 60-lecia Aeroklubu Ziemi Lubuskiej odbędzie się festyn. Niewątpliwą atrakcją będą pokazy lotnicze i zespół Ich Troje

- Lotnisko w Przylepie powstało na przysłowiowym kartoflisku, które należało do pobliskiego PGR-u w styczniu 1957 roku. Na polu wylądował wtedy pierwszy samolot sanitarny, bo miał tu powstać zespół ratowniczo - sanitarny - przypomina Władysław Taranek, który pracę w Aeroklubie Ziemi Lubuskiej rozpoczął w sierpniu 1966 roku. Później pracował w PLL LOT, ale w 2004 roku wrócił do aeroklubu, gdzie pracuje do dziś.

Pan Wiesław wspomina dalej: - Na środku pola zbudowano wiatę, która pełniła rolę hangaru. Pole natomiast wyrównało wojsko i tak zaczął się rozwój Przylepu, który dziś należy do najbardziej aktywnych aeroklubów w Polsce - dodaje pan Wiesław.
Z kolei Leszek Drygasiewicz, były szef wyszkolenia aeroklubu, który pracę w Przylepie rozpoczął już w 1962 roku, przez wiele lat latał jako pilot i instruktor. To spod jego ręki wyszło wielu pilotów szybowców, śmigłowców i samolotów.

Nasi rozmówcy podkreślają, że dziś szkolenie pilotów przebiega zupełnie inaczej niż przed 1990 rokiem.

- Do czasu przemian w 1990 roku była jedna instrukcja szkolenia w całej Polsce, stosowały ją wszystkie aerokluby, a podstawowym celem szkolenia było pozyskanie osoby, która z czasem zasiądzie za starami samolotu wojskowego. Młody człowiek przychodząc do nas na szkolenie w zakresie szybowca czy spadochroniarstwa miał szansę zostania pilotem wojskowym. Ale tylko jeden, dwóch czy trzech, którzy ukończyli kurs, takimi pilotami zostawali. Inni mogli pracować jako piloci cywilni np. opryskujac lasy.

Dziś jest inaczej, powiedziałbym pełna komercjalizacja. Szkolić się może każdy, niezależnie od wieku, warunkiem jest odpowiednie zdrowie i pieniądze. Kurs bowiem kosztuje - tłumaczy pan Leszek.

Co więcej, szkolenia może się podjąć praktycznie każda osoba czy instytucja, o ile spełni kilka warunków. Ma mieć odpowiednią bazę szkoleniową, wystarczającą liczbę instruktorów, odpowiedni sprzęt np. samoloty czy szybowce oraz zaplecze techniczne. I takich szkół pilotów powstało po 1990 roku w Polsce wiele.

Z kolei pan Władysław podkreśla, że ogromne znaczenie dla AZL było utworzenie Liceum Lotniczego w Zielonej Górze w 1979 roku. Było to drugie liceum tego typu w Polsce, obok znanej szkoły w Dęblinie.

- Celem powstania liceum było to, że my nie nadążaliśmy za szkoleniem chętnych, którzy trafiliby do wojska. Stąd liceum, gdzie uczniowie nabywali teorii, natomiast praktykę mieli u nas. Ale dzięki temu konieczna była rozbudowa bazy aeroklubu. Z czasem powstały nowe hangary, obiekty restauracyjne, hotelowe, biurowe. Dziś jesteśmy zupełnie inni jak przed laty - mówi pan Władysław.

Wymienia też nazwiska osób, które dzięki szkoleniu w Przylepie stały się pilotami. Wielu lata, chociażby w samolotach LOT-u, do dzisiaj. To m.in. Tadeusz Wrona, Kazimierz Wrona, Bolesław Szatkowski, Andrzej Borowczyk, Waldemar Kowalski, Romuald Jasiński, Krzysztof Kowalkowski, Przemysław Wiśniorz czy Józef Przybysz.

Absolwentami AZL byli też obecny sekretarz województwa Bogusław Nowak czy znany zielonogórski przedsiębiorca, szef Stelmetu Stanisław Bieńkowski.

A także Michał Wiśniewski, który z zespołem Ich Troje wystąpi w sobotę 3 czerwca. Na festyn zaprasza obecny dyrektor aeroklubu Artur Haładyn. Przekonując, że sobotnia impreza będzie miała taki rozmach jak nigdy dotąd. - W tym roku obchodzimy 60-lecie. Chcielibyśmy je świętować z jak największą liczbą naszych fanów - dodał dyrektor.

PROGRAM FESTYNU

12.00-12.30 -otwarcie festynu i występ orkiestry wojskowej z Żagania ,
12.00-18.30 - Miasteczko Rodzinnych Atrakcji - niespodzianki przygotowane przez partnerów programu ZGrana Rodzina,
12.30-13.30 -pierwsza część pokazu lotniczego,
13.30-15.30 -prezentacja zespołów dziecięcych i młodzieżowych (soliści ze SP11 i SP18, zespoły wokalne Pstryk, Studio A, Bemolki, Flesz, Fleszyk)_
15.30-16.30 - druga cześć pokazu lot.
16.30-17.30 -występ orkiestry wojskowej z Żagania
17.30-18.30 -trzecia część pokazu lotniczego
19.00-21.00 - występ zespołu Ich Troje
21.00-21.20 - finałowa część pokazu
21.20 -zakończenie festynu.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.