X Zjazd Gnieźnieński zaczyna obchody 1050. rocznicy chrztu Polski

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal / Polska Press
Magdalena Nałęcz

X Zjazd Gnieźnieński zaczyna obchody 1050. rocznicy chrztu Polski

Magdalena Nałęcz

„Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa” – pod takim hasłem spotkali się uczestnicy jubileuszowego zjazdu w Gnieźnie.

Pierwszy Zjazd Gnieźnieński z 1000 roku był wynikiem przyjętego przez Mieszka I chrztu, który był włączeniem Polski w krąg kultury europejskiej – przypomniał prezydent Andrzej Duda, otwierając X Zjazd Gnieźnieński. Zjazd inauguruje uroczyste obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Do Gniezna zjechali goście z całego świata, którzy dyskutują nad dziedzictwem chrześcijaństwa i jego rolą we współczesnym świecie.

W rozpoczynającym zjazd przemówieniu prezydent Andrzej Duda stwierdził m.in., że chrześcijaństwo budowało polską tożsamość oraz kulturę.

Podkreślił, że przez chrzest integracja Polski i Europy miała też kierunek zwrotny. Nie tylko Polska korzystała z dziedzictwa Europy, ale też Europa, po stosunkowo niedługim czasie, mogła skorzystać z rozwijających się w Polsce prądów myślowych.

Prezydent zwrócił uwagę, że dużą rolę we wzajemnej integracji europejskiej odegrały kobiety: św. Jadwiga i Dobrawa.

Przywołał również popularną w średniowiecznej Europie myśl Pawła Włodkowica, która zainicjowała myślenie o godności człowieka jako jednostki ludzkiej. – To syn naszego kraju uczył wtedy tego, co dzisiaj dla nas jest oczywiste: szacunku do drugiego człowieka, poszanowania życia, poszanowania ludzkiej godności – mówił prezydent Rzeczypospolitej.

– Zakorzenienie w chrzcie świętym jest fundamentem wolności – powiedział natomiast prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak. – Parafrazując hasło tegorocznych jubileuszowych obchodów chrztu świętego „Gdzie chrzest, tam nadzieja” możemy dzisiaj powiedzieć: gdzie chrzest, tam wolność –dodał abp Polak.

Uczestnikom zjazdu swoje pozdrowienia oraz błogosławieństwo przesłał papież Franciszek. Ojciec Święty życzył, żeby spotkanie było czasem refleksji oraz rachunkiem sumienia.

Podczas trzydniowego Zjazdu Gnieźnieńskiego wystąpi 60 prelegentów z 10 krajów.

Magdalena Nałęcz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.