Z jeżówką przeziębienie nam niestraszne

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Sławomir Bobber

Z jeżówką przeziębienie nam niestraszne

Sławomir Bobber

Nazwa jeżówka pochodzi od greckiego słowa echinos (czyli jeż). Środek kwiatostanu jeżówki przypomina właśnie kolce tego zwierzęcia.

O jeżówce purpurowej nasze babcie mawiały „Wabi owady, ale odstrasza choroby”. Tę roślinę o różowych kwiatach odkryli już Indianie. Używali naparu z jeżówki do płukania bolącego gardła. Wyciąg z niej stosowali również na ból zębów, rany po ukąszeniach węży oraz przeciw wściekliźnie. Na początku XX wieku przypomniano sobie o dobroczynnym działaniu jeżówki. Obecnie jej zastosowanie w przemyśle zielarskim jest znacznie szersze.

Surowcami leczniczymi są kwiaty oraz korzeń rośliny, która skończyła 4 lata, dlatego też mówi się, że to roślina dla osób cierpliwych. Echinacea, należąca do rodziny astrów, wspomaga system odpornościowy. Napary z niej oraz lekarstwa z nią w składzie pomagają pozbyć się albo przynajmniej złagodzić objawy przeziębienia, mają właściwości napotne.

Jeżówka działa także przeciwbólowo, rozkurczowo, antybakteryjnie, antyalergicznie i posiada właściwości antygrzybiczne. Stosuje się ją na odtrucie organizmu, m.in. dlatego, że oczyszcza ona krew. Na zapalenie migdałków i choroby dziąseł też się sięga po echinaceę. Osoby mające trudności z oddychaniem także mogłyby stosować specyfiki z tą rośliną w składzie. Pomaga ona bowiem złagodzić objawy astmy. Lekarstwa zawierające wyciąg z jeżówki pomagają ponadto zwalczyć infekcje układu moczowego.

W kosmetyce jeżówka także jest znana, choćby jako składnik kremów, toników i szamponów. Z problemami i zmianami skórnymi, jak trądzik, opryszczka i liszaje, jeżówka powinna sobie poradzić. Regeneruje głębsze warstwy naskórka.

Jeżówka osiąga nawet 1,5 metra wysokości. Jest mrozoodporna, a kwitnie od lipca do pierwszych przymrozków, czyli nawet do początku listopada. Najlepiej rośnie w żyznej ziemi. Lubi słońce. Jeżówka to 9 odmian. W Polsce uprawia się jeżówkę bladą, wąskolistną i purpurową, z czego ta ostatnia należy do najpopularniejszych.

Jeżówka, za sprawą swoich właściwości, pomaga ludziom. Innym roślinom może natomiast przeszkadzać. Echinacea szybko się rozrasta. Często zagłusza inne rośliny rosnące w bezpośrednim sąsiedztwie.

Sławomir Bobber

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.