Z kogo Gorzów może być dumny? Kto robi miastu reklamę?

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Tomasz Rusek

Z kogo Gorzów może być dumny? Kto robi miastu reklamę?

Tomasz Rusek

Wymienicie z pamięci pięć - dziesięć nazwisk ludzi, którzy przynoszą miastu chlubę? Czekamy na Wasze opinie.

Z których mieszkańców Gorzów może być dumny? Zapytaliśmy w Askanie, zapytaliśmy Janusza Gorzowskiego, Gorzowski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej, Tomasza Plutę, dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego, posłankę PO Krystynę Sibińską i szefową USC Mirosławę Winnicką. Padły podobne nazwiska: piosenkarz Dawid Kwiatkowski, eksolimpijczyk, dziś polityk Tomasz Kucharski, cygański twórca Edward Dębicki i żużlowiec Bartek Zmarzlik. To zdecydowany top znanych gorzowian!

Miasto nie wypluwa

Askana wymieniła dodatkowo m.in. piosenkarkę Krystynę Prońko i Adriannę Szklarz, go-rzowiankę po przeszczepie serca, która napisała książkę o swoich zmaganiach i walczy wszędzie o nagłaśnianie idei transplantacji. Paweł Kamyszek, szef miłośników komunikacji wskazał jeszcze na minister Elżbietę Rafalską, jedną z twarzy rządu, znaną w całym kraju (wszędzie podkreśla, że jest z Gorzowa) i aktora z „Na Wspólnej” Mieczysława Hryniewicza (dziś już nie mieszka w Gorzowie). Janusz Gorzowski, fan żużla, poza Zmarzlikiem, wskazał też na skrzypka Adama Bał-dycha i Bogusława Dziekańskiego, cenionego w branży fachurę od jazzu (szef klubu Pod Filarami, niestrudzony propagator jazzu). Pan Janusz przyznał, że naprawdę wybitnych ludzi na skalę kraju w Gorzowie obecnie nie ma. - Miasto za często nie wypluwa zaje... tości - stwierdził dosadnie.

Muzycznie i sportowo

Dyrektor Pluta ewidentnie poszedł w muzykę i sport. Na liście dum miasta wymienił m.in. Bogusława Dziekańskiego, skoczka wzwyż Macieja Lepiato, Tomasza Kucharskiego, Edwarda Dębickiego, ale też Krzysztofa Szupiluka, współtwórcę sukcesów zespołu Mali Gorzowiacy, a także muzyka, autora Piotra Bukartyka, dyrygentkę Monikę Wolińską i ekssportowca, siatkarza Sebastiana Świderskiego.

Zdaniem posłanki SIbińskiej na wspomnienie w rankingu dum zasługują jeszcze panie: działaczka opozycji Teresa Klimek oraz rzeźbiarka Zofia Biliń-ska. I jeszcze jedna postać - generał Helena Michalak. To aktualnie najwyżej postawiona kobieta w policji. A nasza ci ona, go-rzowianka!

Mirosława Winnicka z USC powiedziała o muzykach (Bał-dych, Wróblewski, Dębicki). Wymieniała też dawnego mistrza kolarstwa Lecha Piaseckiego, Krystynę Prońko, rzeźbiarkę Zofię Bilińską oraz poetkę Papuszę, której... właśnie Bilińska robiła pomnik!

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.