Z kogo Gorzów może być dumny? Kto robi miastu reklamę?

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Tomasz Rusek

Z kogo Gorzów może być dumny? Kto robi miastu reklamę?

Tomasz Rusek

Wymienicie z pamięci pięć - dziesięć nazwisk ludzi, którzy przynoszą miastu chlubę? Czekamy na Wasze opinie.

Z których mieszkańców Gorzów może być dumny? Zapytaliśmy w Askanie, zapytaliśmy Janusza Gorzowskiego, Gorzowski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej, Tomasza Plutę, dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego, posłankę PO Krystynę Sibińską i szefową USC Mirosławę Winnicką. Padły podobne nazwiska: piosenkarz Dawid Kwiatkowski, eksolimpijczyk, dziś polityk Tomasz Kucharski, cygański twórca Edward Dębicki i żużlowiec Bartek Zmarzlik. To zdecydowany top znanych gorzowian!

Miasto nie wypluwa

Askana wymieniła dodatkowo m.in. piosenkarkę Krystynę Prońko i Adriannę Szklarz, go-rzowiankę po przeszczepie serca, która napisała książkę o swoich zmaganiach i walczy wszędzie o nagłaśnianie idei transplantacji. Paweł Kamyszek, szef miłośników komunikacji wskazał jeszcze na minister Elżbietę Rafalską, jedną z twarzy rządu, znaną w całym kraju (wszędzie podkreśla, że jest z Gorzowa) i aktora z „Na Wspólnej” Mieczysława Hryniewicza (dziś już nie mieszka w Gorzowie). Janusz Gorzowski, fan żużla, poza Zmarzlikiem, wskazał też na skrzypka Adama Bał-dycha i Bogusława Dziekańskiego, cenionego w branży fachurę od jazzu (szef klubu Pod Filarami, niestrudzony propagator jazzu). Pan Janusz przyznał, że naprawdę wybitnych ludzi na skalę kraju w Gorzowie obecnie nie ma. - Miasto za często nie wypluwa zaje... tości - stwierdził dosadnie.

Muzycznie i sportowo

Dyrektor Pluta ewidentnie poszedł w muzykę i sport. Na liście dum miasta wymienił m.in. Bogusława Dziekańskiego, skoczka wzwyż Macieja Lepiato, Tomasza Kucharskiego, Edwarda Dębickiego, ale też Krzysztofa Szupiluka, współtwórcę sukcesów zespołu Mali Gorzowiacy, a także muzyka, autora Piotra Bukartyka, dyrygentkę Monikę Wolińską i ekssportowca, siatkarza Sebastiana Świderskiego.

Zdaniem posłanki SIbińskiej na wspomnienie w rankingu dum zasługują jeszcze panie: działaczka opozycji Teresa Klimek oraz rzeźbiarka Zofia Biliń-ska. I jeszcze jedna postać - generał Helena Michalak. To aktualnie najwyżej postawiona kobieta w policji. A nasza ci ona, go-rzowianka!

Mirosława Winnicka z USC powiedziała o muzykach (Bał-dych, Wróblewski, Dębicki). Wymieniała też dawnego mistrza kolarstwa Lecha Piaseckiego, Krystynę Prońko, rzeźbiarkę Zofię Bilińską oraz poetkę Papuszę, której... właśnie Bilińska robiła pomnik!

Tomasz Rusek

Gorzów to moje ukochane miasto. Tutaj się urodziłem, tutaj mieszkam. Aktualnie na Górczynie. Lubię pożartować, więc śmiało mogę napisać, że interesuję się leżeniem, oglądaniem seriali oraz braniem urlopów. Wy też?
Z Gazetą Lubuską współpracuję od 2002 r., a pracuję w niej trzy lata krócej. Kiedy ten czas zleciał?
Zawodowo bardzo ciekawi mnie wszystko, co dzieje się w powiecie międzyrzeckim (Międzyrzecz, Skwierzyna, Trzciel, Bledzew, Pszczew, Przytoczna). Piszę nie tylko artykuły z tych i o tych okolicach, ale robię też tam wiele zdjęć, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dodatkowo od 2019 r. z radością administruję facebookowym profilem Głos Międzyrzecza i Skwierzyny, gdzie znajdziecie wiele ciekawych informacji i kapitalnych zdjęć z tej części woj. lubuskiego. Jesteśmy czynni całą dobę!
Jeśli mieszkacie w okolicy, koniecznie tam zajrzyjcie, polubcie profil i bądźcie z nami. Z "nami", bo jest nas tam już ponad 14 tysięcy!
Oczywiście zajmuję się życiem Gorzowa: gospodarką komunalną, inwestycjami, transportem, administracją publiczną, lokalnym samorządem.
Piszcie do mnie śmiało: trusek@gazetalubuska.pl. Czekam na Wasze wiadomości!

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.