Z Kostrzyńskiej znikną 172 drzewa? Ludzie szykują prostest

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Z Kostrzyńskiej znikną 172 drzewa? Ludzie szykują prostest

Tomasz Rusek

Szykuje się kolejny protest przeciwko wycince. Tym razem chodzi o 172 drzewa Tyle ma ich zostać wyciętych w związku z bliskim remontem ul. Kostrzyńskiej

Aleksandra Majewska spacerowała z psem przy ul. Kostrzyńskiej. Zauważyła geodetów, którzy coś mierzyli, coś liczyli i znakowali drzewa. - Zapytałam, czemu to robią. Odpowiedzieli, że zaznaczają drzewa do wycinki w związku z planowanym remontem ul. Kostrzyńskiej. Byłam w niezłym szoku, bo panowie oznakowali drzewa zdrowa, silne, nawet ponad stuletnie - mówiła nam w piątek gorzowianka.

Będzie petycja

A. Majewska zapowiedziała, że lada dzień przygotuje petycję ze sprzeciwem przeciwko wycince. Jest już po słowie z niektórymi instytucjami, które pomogą zbierać podpisy. Skontaktowała się też z Grzegorzem Witkowskim, społecznikiem, który przed laty podobną akcję zablokował siekierezadę w alejkach na ul. Marcinkowskiego (patrz: ramka). On również zjawił się w piątek na spotkaniu z reporterem „GL”. - Powiedzmy to wyraźnie: nikt nie jest przeciwko remontowi Kostrzyńskiej. Ale może można jeszcze przemyśleć zakres wycinki? Ochronić i zachować kilka drzew? Tylko o to chodzi w tym wszystkim - zaznaczył Witkowski.

27 za 172
Magistrat potwierdził nam, że w związku z planowaną modernizacją wyjazdu na Kostrzyn będą wycinane drzewa. Ile dokładnie? Rzeczniczka urzędu Ewa Sadowska Cieślak wyjaśnia, że do wycinki zakwalifikowano 172 drzewa (m.in. lipy, kasztanowce, robinie). Poza nimi zniknąć ma także 803 mkw. krzewów.

W zamian za tą wyciętą zieleń, podczas inwestycji dosadzonych byłoby 27 (m.in. klon i lipa srebrzysta) oraz 5 tys. sztuk krzewów w tym: tawuła, pęcherznica kalinolistna, sosna górska, berberys, szczodrzeniec... - To trochę niezrozumiałe. Najpierw wytniemy to, co zdrowe i piękne, by potem sadzić nowe? Uważam, że należy to przemyśleć - dodaje A. Majewska.

Póki piłka w grze

Czy protesty, petycja i zbieranie podpisów w sprawie wycinki przy Kostrzyńskiej ma sens? Sprawdziliśmy: ma. Zamiary miasta to ciągle tylko plan - ponieważ ostatecznego projektu remontu jeszcze nie ma - ciągle powstaje, będzie lada miesiąc. Czyli mieszkańcy mają o co walczyć.
Przypomnijmy: remont Kostrzyńskiej i torowiska tramwajowego ma się rozpocząć już w 2017 r. To będzie największa drogowa inwestycja od lat, która w sumie może pochłonąć nawet ponad 50 mln zł. Prace (i związane z nimi utrudnienia) potrwają na pewno ponad rok. Przy Kostrzyńskiej będą w końcu równe chodniki, trasa rowerowa, zatoki przystankowe. Po wszystkim kierowcy mają jeździć jak po stole od Placu Słonecznego aż do węzła na S3.

O tym pisaliśmy

W ostatnim czasie kilka razy podnosiliśmy na łamach „GL” temat drzew.

Wycinki domagali się np. Czytelnicy z ul. Fabrycznej czy Wawrzyniaka, gdzie drzewa dosłownie zasłaniały widoki i uniemożliwiały otwieranie okien.
Wycinki chcieli też lokatorzy z ul. Szwoleżerów. Jednak Sławomir Kuciński (który w ich imieniu występował) na razie wywalczył tylko przycięcie olbrzymich drzew.

Z kolei G. Witkowski walczył w obronie drzew: udało mu się zebrać ponad 2 tys. podpisów i zablokować plany siekierezady w alejkach na ul. Marcinkowskie-go. W obronę drzewa - starego buka na rondzie Ofiar Katynia - zaangażowała się znana terapeutka Apolonia Górniak. Czytelników wzburzyły też plany wycinki 172 drzew w całym mieście (pisaliśmy o tym w „GL” w październiku).

Tomasz Rusek

Gorzów to moje ukochane miasto. Tutaj się urodziłem, tutaj mieszkam. Aktualnie na Górczynie. Lubię pożartować, więc śmiało mogę napisać, że interesuję się leżeniem, oglądaniem seriali oraz braniem urlopów. Wy też?
Z Gazetą Lubuską współpracuję od 2002 r., a pracuję w niej trzy lata krócej. Kiedy ten czas zleciał?
Zawodowo bardzo ciekawi mnie wszystko, co dzieje się w powiecie międzyrzeckim (Międzyrzecz, Skwierzyna, Trzciel, Bledzew, Pszczew, Przytoczna). Piszę nie tylko artykuły z tych i o tych okolicach, ale robię też tam wiele zdjęć, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dodatkowo od 2019 r. z radością administruję facebookowym profilem Głos Międzyrzecza i Skwierzyny, gdzie znajdziecie wiele ciekawych informacji i kapitalnych zdjęć z tej części woj. lubuskiego. Jesteśmy czynni całą dobę!
Jeśli mieszkacie w okolicy, koniecznie tam zajrzyjcie, polubcie profil i bądźcie z nami. Z "nami", bo jest nas tam już ponad 14 tysięcy!
Oczywiście zajmuję się życiem Gorzowa: gospodarką komunalną, inwestycjami, transportem, administracją publiczną, lokalnym samorządem.
Piszcie do mnie śmiało: trusek@gazetalubuska.pl. Czekam na Wasze wiadomości!

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.