Z kranu płynie brudna woda

Czytaj dalej
Fot. Czesław Wachnik
Czesław Wachnik

Z kranu płynie brudna woda

Czesław Wachnik

- Mieszkańcy osiedla Przylesie w Wilkanowie żalą się na złą jakość wody. Woda będzie lepsza, ale w połowie 2019 roku

- Przyjedźcie i się przekonajcie. Woda na osiedlu Przylesie w Wilkanowie jest mętna, czasami aż czerwona. Tak jest już od dłuższego czasu. Moja sąsiadka na własny koszt zrobiła jej analizę i okazało się, że zawiera zbyt dużo żelaza i manganu. Czy taką wodę można pić i co na to władze gminy? - pytała pani Zofia mieszkanka osiedla Przylesie.

Jedziemy na miejsce. Osiedla Przylesie prezentuje się okazale. Wokół pokrytej polbrukiem ulicy, stoją atrakcyjne domy jednorodzinne. Spotykamy trzy panie, mieszkanki osiedla, które wybrały się na spacer z kijkami do nordic walkingu. Panie po chwili wahania zgadzają się na rozmowę.
- To prawda - mówi pani Teresa. - Woda faktycznie jest niekiedy czerwona. Tak nie dzieje się codziennie, ale sporadycznie. Trudno nawet powiedzieć, kiedy to nastąpi. Ale władze powinny coś z tym zrobić. Żyje się tu naprawdę dobrze, szkoda że mamy kłopoty z wodą.
- Wydaje się, że problem tkwi w tym, że do ujęcia, które przed laty zbudowali mieszkańcy, a które przekazano gminie, z czasem przyłączono zbyt dużo domów - tłumaczy pani Anna.

To, że woda systematycznie, raz czy nawet dwa razy w tygodniu jest złej jakości potwierdza pani Jadwiga. - Nie jest to może zbyt często, ale potwierdzam, iż zdarza się, że z kranu płynie wręcz czerwona lub mętna woda. To pewnie konsekwencja zbyt małego ujęcia lub niskiego ciśnienia. To się powinno jak najszybciej zmienić - tłumaczy pani Teresa.

Zastrzeżenia mieszkańców potwierdzają badania jakości wody, które zlecił Zakład Usług Komunalnych w Świdnicy. Z komunikatu, który zresztą znajduje się na stronie internetowej urzędu gminy wynika, że ,,woda pod względem bakteriologicznym odpowiada wymaganiom sanitarnym ustalonym dla wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi”. Ale mamy informację, że odnotowano przekroczenia parametrów w zakresie mętności, zawartości manganu i żelaza.

I tak w zakresie mętności dozwolona norma została przekroczona 1,8 razy, zawartości manganu ponad dwukrotnie. Mimo to Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał warunkową zgodę przydatności wody do spożycia przez ludzi. Jednocześnie zgoda została wydana na czas określony - do 1 stycznia 2018 roku.

Wójt Adam Jaskulski potwierdził, że to gmina przejęła ujęcie od mieszkańców. - Na razie nie ma szans na jego rozbudowę czy poprawę pozyskiwanej z niego wody. Dogadaliśmy się z zielonogórskimi wodociągami, że wybudują magistralę, którą woda popłynie z Zielonej Góry - dodaje wójt.

Zbigniew Liberek, prezes Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji potwierdził, że spółka przygotowuje się do budowy magistrali do Wilkanowa. - Podpisaliśmy umowę na dofinansowanie, niebawem ogłosimy przetarg. Zakończenie inwestycji zaplanowano na połowę 2019 r. - deklaruje prezes.

Czesław Wachnik

Jestem dziennikarzem Gazety Lubuskiej od 1985 roku, najczęściej w dziale terenowym, ekonomicznym, przez wiele lat prowadziłem dodatek motoryzacyjny ,,Za kierownicą''. Dziś zajmuję się głównie tym co się dzieje w Zielonej Górze oraz powiecie zielonogórskim.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.