Łukasz Koleśnik

Z narażeniem życia nieśli pomoc innym

Policjanci Tomasz Bończyk i Grzegorz Łukowiak  (SMS o treści: KRONO.15 na numer 72355) ewakuowali ludzi z płonącej kamienicy Fot. materiały policji Policjanci Tomasz Bończyk i Grzegorz Łukowiak (SMS o treści: KRONO.15 na numer 72355) ewakuowali ludzi z płonącej kamienicy
Łukasz Koleśnik

- Działaliśmy instynktownie, nie patrząc na to, że wchodzimy do budynku bez specjalistycznego sprzętu - mówi Grzegorz Łukowiak

Dlaczego gubińscy funkcjonariusze policji Grzegorz Łukowiak oraz Tomasz Bończyk zostali nominowani do plebiscytu „Człowiek Roku Krono 2016”? Policjanci znad Nysy Łużyckiej wykazali się w tym roku nie lada odwagą. Gdyby nie oni, pożar w sześciorodzinnej kamienicy mógł zakończyć się tragicznie.

Grzegorz Łukowiak i Tomasz Bończyk wynieśli z płonącego budynku nieprzytomnego mężczyznę, ratując mu w ten sposób życie.

Sytuacja miała miejsce w połowie września. O pożarze w kamienicy powiadomiono straż pożarną, ale dwójka policjantów, która była w tym czasie na patrolu, była bliżej miejsca zdarzenia.

G. Łukowiak i T. Bończyk ewakuowali cały budynek. Okazało się, że jeden z mieszkańców został w środku. Był nieprzytomny. Funkcjonariusze zdołali go wynieść. Gdyby nie ich szybka reakcja, mężczyzna mógłby nie przeżyć.

- Byłem zaskoczony, że zostaliśmy nominowani do tego plebiscytu - przyznaje Grzegorz Łukowiak. - Już wcześniej wspominaliśmy, że na naszym miejscu każdy policjant, z Gubina oraz z innych miejscowości, postąpiłby tak samo - zauważa.

- Najważniejsze że nikomu nic się nie stało - dodaje Tomasz Bończyk. - Przyjmując się do policji ślubowałem strzec bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia i to każdego dnia staram się robić - zaznacza.

Mimo tego, że policjanci z Gubina są bardzo skromni, to ratowanie ludzi z pożarów nie leży w ich zakresie obowiązków. Mało tego. Nie są do takich sytuacji trenowani.

- Jesteśmy szkoleni do innych działań, jednak ratowanie ludzkiego życia i mienia wpisane jest w naszą służbę. Działaliśmy instynktownie, zdając się na nasze wieloletnie doświadczenie, nie bacząc na to, że wchodziliśmy do budynku bez żadnego sprzętu do tego przeznaczonego - stwierdza G. Łukowiak.

Funkcjonariusze z miasta przygranicznego cieszą się, że ludzie w plebiscycie na nich głosują. Przyznają, że jest to dla nich miła odmiana. Dlaczego?

- Niestety policjanci nie cieszą się dobra sławą - mówi Tomasz Bończyk. - Większość ludzi nie ma pojęcia na temat pracy policjanta i nie wie, co tak naprawdę robimy. Ludzie nie lubią policji dla zasady - uważa gubinianin.

- Ratownicy, strażacy ratują ludzkie życia, my natomiast oprócz tego zajmujemy się wykrywaniem przestępstw, wykroczeń oraz ściganiem ich sprawców, dlatego pewnie niektóre osoby nas nie lubią - stwierdza funkcjonariusz.

Może takie wyczyny, jak ten, do którego przyczynili mundurowi z Gubina zmienią opinię o policjantach. - Mam nadzieję, że nasze działanie pozwoli choć w drobnym stopniu poprawić nasz wizerunek - przyznaje Grzegorz Łukowiak.

Oprócz policjantów w plebiscycie biorą udział inni kandydaci z regionu. Aby na nich zagłosować trzeba wysłać sms pod numer 72355, w treści wpisując prefiks, przypisany do każdego kandydata: Agnieszka Klukowska, sms o treści: KRONO.6 Kazimiera Kucharska-Barczyk, sms o treści: KRONO.7 Agnieszka Opalińska, sms o treści: KRONO.8 Róża Poźniak-Balicka, sms o treści: KRONO.9 Marek Maciantowicz, sms o treści: KRONO.54 Krystyna Orwat, sms o treści: KRONO.55 Brygida Wróblewska, sms o treści: KRONO.56 Łukasz Kalinowicz, sms o treści: KRONO.57 Marek Maćkowiak, sms o treści: KRONO.58 Grzegorz Trzebiniak, sms o treści: KRONO.45 Jerzy Kuroczycki, sms o treści: KRONO.46 Urszula Miara, sms o treści: KRONO.47 Marek Wojdan, sms o treści: KRONO.48 Agnieszka Maternik, sms o treści: KRONO.15 Krzysztof Irisik, sms o treści: KRONO.16 Andrzej Iwanicki, sms o treści: KRONO.18 Kamil Kuśnierek, sms o treści: KRONO.19 Helena Rewers-Polewka, sms o treści: KRONO.20

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.