Z szacunkiem do tradycji

Czytaj dalej
Fot. Archiwum gminy
Alicja Kucharska

Z szacunkiem do tradycji

Alicja Kucharska

W tym roku Festiwal Piosenki Żołnierskiej „Złoty Nenufar” honorowym patronatem objął Minister Obrony Narodowej

Już w sobotę, 20 maja odbędzie IV edycja Festiwalu Piosenki Żołnierskiej. „Złoty Nenufar” to jedna z czołowych imprez odbywających się w gminie Lubrza. Festiwalowa scena zostanie rozstawiona przy Placu Wdzięczności.

A scena musi być spora, zważywszy na fakt, że przesłuchania festiwalowe rozpoczną się tuż po godzinie 12.00 i potrwają kilka godzin.

Kto wystąpi? Każdy, kto do 5 maja nadesłał zgłoszenie z próbką swoich umiejętności. - Do przesłuchań zakwalifikowanych zostało 13 podmiotów, 5 zespołów i 8 solistów) - informuje Krzysztof Rosiński, z UG w Lubrzy.

K. Rosiński przypomina, że zmieniła się też formuła festiwalu.

- Wcześniej impreza była dwudniowa, teraz jest jednodniowa, przez co przedsięwzięcie będzie bardziej dynamiczne - dodaje. Co ważne, impreza zorganizowana jest pod patronatem Ministra Obrony Narodowej.

Celem festiwalu jest propagowanie żołnierskiego repertuaru wokalno-instrumentalnego, ale też promocja militarnych atrakcji turystycznych gminy, w tym przede wszystkim fortyfikacji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Wyniki przesłuchań zostaną ogłoszone o godzinie 19.00. W chwilę po odbędzie się koncert galowy laureatów.

- Koncert rozpocznie wspólne wykonanie piosenki „Przyjedź mamo na przysięgę”, przy akompaniamencie orkiestry wojskowej z Żagania.

Na tym nie koniec atrakcji, bo o godzinie 14.00 odbędzie się prezentacja Lubuskiego Oddziału Kawalerii, natomiast o godzinie 16.00 ulicami przemaszeruje Orkiestra Wojskowa z Żagania. Ponadto odbędzie się pokaz musztry paradnej.

Następnie scena będzie należała do dzieci z ZSS Lubrza. Wystąpią również zespoły taneczne „Balans” oraz „Akolada”. O godzinie 17.00 koncert da Orkiestra Wojskowa z Żagania.

Godzinę później kwartet smyczkowy „Con Amabile” zaprezentuje się w koncercie patriotycznym. Gwiazdą festiwalu będzie zespół Trubadurzy, który z pewnością wykona utwór „Przyjedź mamo na przysięgę”, czy też „Znamy się tylko z widzenia”.

- Warto wziąć udział w festiwalu, ponieważ na scenie prezentujemy wartościowy repertuar artystyczno - muzyczny. Pielęgnujemy postawę patriotyczną z szacunkiem do tradycji i historii. Prezentujemy utwory muzyczne tylko w języku polskim - wylicza K. Rosiński. o uczestnictwa w festiwalu zachęca również wójt, który zaznacza, że choć impreza jest lokalna, to z pewnością różni się od innych w naszym regionie.

Przy organizacji gmina Lubrza ściśle współpracuje z Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. Koszt organizacji imprezy wyniesie około 50 tys.zł.

Alicja Kucharska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.