Z szacunkiem do tradycji

Czytaj dalej
Fot. Archiwum gminy
Alicja Kucharska

Z szacunkiem do tradycji

Alicja Kucharska

W tym roku Festiwal Piosenki Żołnierskiej „Złoty Nenufar” honorowym patronatem objął Minister Obrony Narodowej

Już w sobotę, 20 maja odbędzie IV edycja Festiwalu Piosenki Żołnierskiej. „Złoty Nenufar” to jedna z czołowych imprez odbywających się w gminie Lubrza. Festiwalowa scena zostanie rozstawiona przy Placu Wdzięczności.

A scena musi być spora, zważywszy na fakt, że przesłuchania festiwalowe rozpoczną się tuż po godzinie 12.00 i potrwają kilka godzin.

Kto wystąpi? Każdy, kto do 5 maja nadesłał zgłoszenie z próbką swoich umiejętności. - Do przesłuchań zakwalifikowanych zostało 13 podmiotów, 5 zespołów i 8 solistów) - informuje Krzysztof Rosiński, z UG w Lubrzy.

K. Rosiński przypomina, że zmieniła się też formuła festiwalu.

- Wcześniej impreza była dwudniowa, teraz jest jednodniowa, przez co przedsięwzięcie będzie bardziej dynamiczne - dodaje. Co ważne, impreza zorganizowana jest pod patronatem Ministra Obrony Narodowej.

Celem festiwalu jest propagowanie żołnierskiego repertuaru wokalno-instrumentalnego, ale też promocja militarnych atrakcji turystycznych gminy, w tym przede wszystkim fortyfikacji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Wyniki przesłuchań zostaną ogłoszone o godzinie 19.00. W chwilę po odbędzie się koncert galowy laureatów.

- Koncert rozpocznie wspólne wykonanie piosenki „Przyjedź mamo na przysięgę”, przy akompaniamencie orkiestry wojskowej z Żagania.

Na tym nie koniec atrakcji, bo o godzinie 14.00 odbędzie się prezentacja Lubuskiego Oddziału Kawalerii, natomiast o godzinie 16.00 ulicami przemaszeruje Orkiestra Wojskowa z Żagania. Ponadto odbędzie się pokaz musztry paradnej.

Następnie scena będzie należała do dzieci z ZSS Lubrza. Wystąpią również zespoły taneczne „Balans” oraz „Akolada”. O godzinie 17.00 koncert da Orkiestra Wojskowa z Żagania.

Godzinę później kwartet smyczkowy „Con Amabile” zaprezentuje się w koncercie patriotycznym. Gwiazdą festiwalu będzie zespół Trubadurzy, który z pewnością wykona utwór „Przyjedź mamo na przysięgę”, czy też „Znamy się tylko z widzenia”.

- Warto wziąć udział w festiwalu, ponieważ na scenie prezentujemy wartościowy repertuar artystyczno - muzyczny. Pielęgnujemy postawę patriotyczną z szacunkiem do tradycji i historii. Prezentujemy utwory muzyczne tylko w języku polskim - wylicza K. Rosiński. o uczestnictwa w festiwalu zachęca również wójt, który zaznacza, że choć impreza jest lokalna, to z pewnością różni się od innych w naszym regionie.

Przy organizacji gmina Lubrza ściśle współpracuje z Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. Koszt organizacji imprezy wyniesie około 50 tys.zł.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.