Z tej wieży zobaczymy nawet Śnieżkę

Czytaj dalej
Fot. Teresa Juźko
Teresa Juźko

Z tej wieży zobaczymy nawet Śnieżkę

Teresa Juźko

Wieża Prominitza w Żarach lata świetności miała już za sobą. Teraz znowu jest „perełką“ Zielonego Lasu, a w przyszłym roku ma być jeszcze lepiej.

- Inwestycja została wykonana w 2015 roku, z wykonawcą podpisaliśmy umowę w czerwcu, natomiast odbiór nastąpił w grudniu. Remont całej wieży polegał na odnowieniu elewacji budynku i zabezpieczenia go przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych - wyjaśnia Jan Lesser, nadleśniczy gminy Lipinki. Głównym celem była jak najmniejsza ingerencja w naturalny wygląd wieży.

Przywrócenie jej dawnego wyglądu polegało m.in. na wykorzystaniu starych surowców - schody prowadzącego ze ścieżki są tymi samymi, które przed laty prowadziły na jej szczyt. Obecnie wieża Prominitza jest prawdziwą „perełką” pośród atrakcji turystycznych Zielonego Lasu. Przyciąga nie tylko miłośników historii, ale i spacerowiczów, kolarzy, osoby uprawiające nordic walking.

- Mamy ogromną nadzieję, że nie powtórzą się akty wandalizmu, które miały miejsce dość niedawno. Ze szczytu wieży zrzucono drewnianą ławeczkę. W tym celu wieża będzie czynna od rana do zmierzchu, na noc będzie zamykana - wyjaśnia Jan Lesser. Remont wieży Prominitza to nie koniec modernizacji, jakie planowane są w Zielonym Lesie. Rok 2017 zapowiada się wyjątkowo interesująco.

- Jesteśmy już pewni, że za rok będą miały miejsce inwestycje związane ze stworzeniem ścieżki rowerowej po Arkadach oraz szlaku edukacyjnego na trasie z Lipinek przez znaczą jego część. Z takich atrakcji będą korzystać nie tylko uczniowie szkół, ale i wszyscy spacerowicze zainteresowani historią Zielonego Lasu - podkreśla nadleśniczy. Trzeba już tylko wdrapać się na szczyt i podziwiać widoki! Przy dobrej pogodzie widać stąd nawet Śnieżkę.

Autor: Teresa Juźko

Teresa Juźko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.