Anna Rimke

Za 10 dni rusza 500 plus. Samorządy są gotowe

- Najtrudniejszy etap wdrażania programu jest przed  samorządami - mówiła wczoraj minister Elżbieta Rafalaska. Fot. Grzegorz Jakubowski - Najtrudniejszy etap wdrażania programu jest przed samorządami - mówiła wczoraj minister Elżbieta Rafalaska.
Anna Rimke

W Gorzowie wnioski będą przyjmowane nawet w galeriach handlowych. W Zielonej Górze będzie ponad 60 punktów.

Już tylko 10 dni pozostało do startu programu 500 Plus. - Chcieliśmy się tak przygotować, żeby w województwie od początku program prawidłowo funkcjonował - mówił na wczorajszym spotkaniu wojewoda lubuski Władysław Dajczak. Urzędnicy zapowiadają, że są gotowi nie tylko monitorować działanie programu, ale też nadal wspierać samorządy w wprowadzaniu go w życie.

60 punktów

-Najtrudniejszy etap jest przed samorządami. Bo to na nich spoczywa wydawanie i pobieranie wniosków, oraz wypłacanie pieniędzy - podkreślała wczoraj minister Elżbieta Rafalska. I dodała, że żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik, odwiedza kolejne województwa, by sprawdzić, czy jeszcze w czymś trzeba pomóc. - Województwo lubuskie jest bardzo dobrze przygotowane. Podobnie, jak inne. Do tej pory nie wpłynął do nas żaden sygnał, że gdzieś program nie wystartuje od 1 kwietnia - mówiła E. Rafalska.

O przygotowaniach do programu 500 Plus w Gorzowie i w Zielonej Górze mówili też prezydenci tych miast.

W Gorzowie składanie wniosków i uniknięcie ogromnych kolejek mają ułatwić specjalne punkty w galeriach handlowych. I tak w Askanie, Nova Park i galerii Manhattan mieszkańcy będą mogli składać podania przez siedem dni w tygodniu. - Uruchomiliśmy dodatkowo ponad 60 punktów, w których będzie można pobrać i złożyć wnioski. Tak, by jak najszybciej zainteresowani mogli jak najszybciej z tego programu skorzystać - mówił Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. Obaj prezydenci przyznali, że logistycznie jest to bardzo duże wyzwanie.

Wnioski do lipca

W woj. lubuskim z programu skorzysta 107 tys. dzieci z 78 tys. rodzin. - Pieniądze z programu będą wypłacane rodzicom lub opiekunom. I to rodzice będą decydowali, na co przeznaczyć te 500 zł. Mogą je wydawać na bieżące potrzeby, a mogą je odkładać, żeby zabezpieczyć przyszłość dziecka. Pieniądze trafią na konto rodziców, bądź przekazem. Wszystko zależy, co wskażą na wniosku - podkreślała wczoraj minister Rafalska. Przypomniała również, że wnioski do programu 500 Plus można składać do końca czerwca. Każda rodzina, która złoży w tym terminie wniosek, dostanie pieniądze z wyrównaniem od 1 kwietnia.

- Najtrudniejszy etap wdrażania programu jest przed  samorządami - mówiła wczoraj minister Elżbieta Rafalaska.
Grzegorz Jakubowski - Najtrudniejszy etap wdrażania programu jest przed samorządami - mówiła wczoraj minister Elżbieta Rafalaska.

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim uruchomiony został mail [email protected], na który można wysyłać pytania związane z programem 500 Plus. W urzędzie jest też specjalna infolinia telefoniczna: 95 7 11 55 00. Mogą na nią dzwonić zarówno osoby, które będą korzystały z programu, jak samorządy, które będą go realizowały.

320 osób w lubuskich gminach będzie zajmowało się przyjmowaniem i wypłatą pieniędzy w 500 Plus.

Nowi pracownicy

Przypomnijmy, szacuje się, że w lubuskich gminach przyjmowaniem wniosków i wypłacaniem pieniędzy będzie zajmował się ok. 320 osób. Z tego 184 to dotychczasowi pracownicy zajmujący się świadczeniami rodzinnymi. Są też przyjmowani nowi pracownicy do obsługi programu 500 Plus: 72 osoby na umowy o pracę, 19 osób na umowy cywilno-prawne – 19 osób a 44 osoby mają to m.in. stażyści czy osoby wykonujace prace interwencyjne.

W budżecie wojewody lubuskiego na realizację świadczenia wychowawczego jest 445.298.000 zł.

Anna Rimke

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.