Za darmo seniorzy dostaną te leki

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
redakcja Gazety Lubuskiej

Za darmo seniorzy dostaną te leki

redakcja Gazety Lubuskiej

Oficjalna i pierwsza w historii lista bezpłatnych leków dla seniorów 75 plus. Zobacz, co dostaniesz w aptece za darmo!

Oto oficjalna lista leków (patrz załączniki), które senior 75 plus musi dostać w aptece za darmo. Minister Konstanty Radziwiłł w ten sposób wywiązał się z obietnicy wyborczej, złożonej przez PiS w czasie kampanii. Jak szacuje Ministerstwo Zdrowia, leki umieszczone w wykazie, które seniorzy 75 plus otrzymają za darmo, pozwolą zaoszczędzić im ponad 310 mln zł.

Zdaniem resortu pokrywają one ponad 81 proc. zapotrzebowania pacjentów powyżej 75. roku życia na leki refundowane z poziomem odpłatności 30 proc. Niebawem dowiemy się, czy te kalkulacje się sprawdzą, bo przecież Polacy i tak dopłacają do leków najwięcej w Europie, a system refundacyjny do prostych nie należy.

Ale już od 1 września apteki i punkty apteczne wydają pacjentom bezpłatnie leki z tego wykazu na podstawie recepty wystawionej przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub przez pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej. Recept na te leki już nie mogą wystawiać specjaliści. Resort zdrowia ostrzega, że wprowadzenie bezpłatnego dostępu do wybranych leków dla pacjentów 75 plus nie może być podstawą do zmiany zasad leczenia pacjenta, niepodyktowanych zmianą jego stanu zdrowia (tak by lekarz specjalista celowo nie zmienił leków bezpłatnych na płatne).

- Sytuacja, w której lekarz specjalista rekomenduje zmianę zasad prowadzonego leczenia tylko ze względu na fakt, iż lek znajduje się w wykazie bezpłatnych leków (np. lek tzw. drugiej linii leczenia), a pacjent w sposób skuteczny był leczony lekami tzw. pierwszej linii leczenia, i zgodnie z wiedzą medyczną leczenie to byłoby nadal skuteczne, może stać się podstawą kontroli zasadności prowadzonej ordynacji leków - komunikuje resort.

Lekarz specjalista musi też przekazać lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej informacje, jakie leki, od 1 września bezpłatne, mu przepisywał.

Prosimy o kontakt pacjentów lub ich rodziny, którym lekarze już wypisali recepty z literką „S”, by podzielili się z nami swoimi uwagami: [email protected].

Drugą część listy darmowych leków dla seniorów opublikujemy w poniedziałek w „GL”

redakcja Gazety Lubuskiej

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.