Renata Hryniewicz

Za milion to i z chlewa można zrobić perełkę

Projekty Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Starościnie. Będzie w nim muzeum, sale edukacyjne czy noclegi Fot. mat. gminy Projekty Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Starościnie. Będzie w nim muzeum, sale edukacyjne czy noclegi
Renata Hryniewicz

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Rzepinie na planach wygląda super, ale żeby powstał, potrzeba pieniędzy z Unii

Starościn to kolonia sołecka w gminie Rzepin. Jest tu znane na cały region Technikum Leśne, a nie tylko nim już niedługo gmina będzie się mogła poszczycić. Starościn będzie miał Ośrodek Edukacji Przyrodniczej, który powstanie w wyremontowanym zabytkowym... chlewie.

Projekt jest polsko - niemiecki i bardzo prestiżowy: - Ośrodek ma być postrzegany jako fundament wspólnego polsko - niemieckiego regionu przygranicznego, który wpisuje się w wizję Europy regionów - mówi burmistrz Rzepina Sławomir Dudzis. I jeszcze to, że ośrodek ma w ciekawy sposób popularyzować i promować „dziedzictwo naturalne i kulturowe Puszczy Rzepińskiej i Szwajcarii Marchijskiej”.

W centrum ośrodka będzie muzeum przyrodnicze i sale edukacyjne dla uczniów z Polski i Niemiec. W budynku obok będą miejsca hotelowe. Projekty - zarówno po stronie Polskiej jak i Niemieckiej - są już gotowe i czekają na dotacje z Unii.

- W ciągu pół roku powinniśmy je otrzymać. Wtedy prace rozpoczęłyby się we wrześniu i we wrześniu przyszłego roku ośrodek byłby już skończony - mówi Aleksandra Zielińska, szefowa referatu promocji i funduszy zewnętrznych.

Gmina wylicza atuty ośrodka: wspomniana promocji zasobów naturalnych, stworzenie sieci ośrodków edukacji przyrodniczej w Brandenburgii i województwie lubuskim, oferta kształcenia, oferta turystyczna, zajęcia popularyzujące przyrodę, organizacja konkursów i wystaw...

Centrum to niejedyny polsko - niemiecki projekt. Rzepin z sąsiednią gminą Hopegarten zza Odry chcą też zagospodarować tereny przy stacjach kolejowych. - Przy dworcu jest powojenny budynek, który chcielibyśmy przejąć i zrobić Centrum Informacji Turystycznej z wypożyczalnią rowerów - mówi Dudzis. Aleksandra Zielińska: - Jesteśmy w trakcie przejęcia dworca. Czekamy na decyzję kolei. Przygotowujemy jednak już projekt i mogę powiedzieć, że zrobiona zostanie droga od przejazdu do dworca, po lewej stronie będzie duży, ładny parking, plac zabaw dla dzieci. Zagospodarujemy cały teren koło dworca. Jeśli gmina przejmie budynek, inwestycja w całości wyniesie 1 mln zł.

Renata Hryniewicz

Moje działania reporterskie skupiają się na terenie powiatu słubickiego i sulęcińskiego. Szukam tu ludzi, miejsc, wydarzeń, o których warto pisać i je pokazywać. Szukam tematów, które niosą jakiś przekaz, pokazują ciekawe działania, ale także takich, w których poprzez nagłośnienie mogę pomóc rozwiązać problem. Zawsze staram się dociec prawdy wysłuchując różnych wariantów, jeśli chodzi o spór – wysłuchuję i opisuję obie strony. Staram się, żeby Czytelnik sam ocenił, po której stronie leży prawda. Można zgłosić mi każdy temat, każdy problem, każdą inicjatywę.
Jestem zawsze blisko ludzi i staram się spotykać z nimi osobiście, by ocenić sytuację, a w temacie ująć także emocje. Lubię pisać o ludziach i ich przeżyciach, pokazywać to, co w moim rejonie dzieje się dobrego, ale nie uciekam od spraw kontrowersyjnych, o czym nie raz przekonali się moi Czytelnicy.
Jestem optymistką i nigdy się nie załamuję. Wierzę, że zawsze jest jakieś wyjście. Lubię dobry żart i ludzi wesołych z pozytywną energią. Nie znoszę smutasów.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.