Zabrali Włochów, szczątki Niemców zostały

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski

Zabrali Włochów, szczątki Niemców zostały

Dariusz Chajewski

Badacze należący do Pracowni Historyczno-Archeologicznej „Pomost” mają ręce pełne roboty. Teraz zajmują się sprawą niemieckich żołnierzy.

Kilka dni temu pisaliśmy o działaniach Pracowni Historyczno-Archeologicznej „Pomost” w Korytach w okolicach Torzymia. A wczoraj badacze operowali już w okolicy Łagowa Lubuskiego. Stąd nadszedł bowiem kolejny sygnał o pochówku dwóch żołnierzy niemieckich.
- Historia jest przedziwna - opowiada archeolog Maksymilian Frąckowiak. - Oto w tym miejscu ekshumację prowadzono już w roku 1968. Przyjechali Włosi z przedstawicielami Czerwonego Krzyża. Okazuje się, że byli tutaj pochowani wspólnie dwaj włoscy jeńcy i dwaj żołnierze niemieccy. Pani antropolog zidentyfikowała swoich rodaków, a Niemców ponownie wrzucono do dołu.
„Pomost” chce to nadrobić. Dwaj świadkowie, którzy podczas poprzedniej ekshumacji byli dziećmi pokazują precyzyjnie, gdzie był pochówek, ale niestety każdy w innym miejscu.

- Na razie znaleźliśmy jamę grobową, ale pustą - dodaje Frąckowiak. - Szukamy dalej.
Lato to sezon poszukiwawczy, a Lubuskie to główne pole działania „Pomostu”. Jak wylicza Frąckowiak w naszym regionie przeprowadzono już około stu podobnych operacji poszukiwawczych. I ciągle napływają informacje o nowych pochówkach. Cóż, takie są dzieje naszego regionu.

Dariusz Chajewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.