Zabytkowy cis potrzebuje pomocy

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Izabela Rachwalik

Zabytkowy cis potrzebuje pomocy

Izabela Rachwalik

Czy urzędnicy biura kształtowania zieleni pomogą w uratowaniu zielonogórskiego pomnika przyrody? Dowiemy się o tym już w październiku

Mieszkańcy miasta zaalarmowali radnego, że z zabytkowym cisem, który rośnie przy ul. Kopernika 12 dzieje się coś złego, a mówiąc najprościej - drzewo schnie. A to dlatego, że nikt o niego nie dba. Dlatego na ostatniej sesji radny PiS Jacek Budziński zwrócił się z prośbą o interwencję. - Inaczej drzewo stracimy - przekonywał. Przyznał też, że to mieszkańcy Zielonej Góry zaalarmowali go, że z cisem nie dzieje się dobrze.

Drzewo ma 800 lat i jest jednym z najstarszych zachowanych pomników przyrody w mieście. Widnieje w rejestrze magistratu pod numerem 6. Rośnie niedaleko centrum miasta, na niewielkim placu, który stał się wybiegiem dla okolicznych psów. Gdyby nie tabliczka, niewielu wiedziałoby, że to drzewo ma za sobą tak długą historię.

Już na pierwszy rzut oka stan cisu nie jest dobry. W koronie widoczne są usychające gałęzie, a jak mówią mieszkańcy pobliskich budynków, stan ten pogarsza się od roku. Mariusz Królak, który przez wiele lat mieszkał przy ul. Kopernika, mówi wprost: - Przychodzę tu często, ale nigdy nie widziałem takiego zjawiska.
Pan Stefan, mieszkający obok placu, również nie kryje zdenerwowania: - Ja tu już 26 lat mieszkam i nie widziałem, żeby ktokolwiek tu przychodził i sprawdzał stan cisu.

Dendrolog i dyrektor zielonogórskiego ogrodu botanicznego, dr Piotr Reda, wskazuje, jakie powinno być postępowanie przy walce o zdrowie drzewa: najpierw problem trzeba zdiagnozować i skonsultować przez specjalistę od patogenów, a następnie wdrożyć leczenie, chociażby opryski grzybobójcze.

O zdanie na temat chorującego cisu poprosiliśmy również kierownika biura kształtowania zieleni w Zielonej Górze, Artura Maja: - Jesteśmy w trakcie wyboru oferenta na wykonanie przeglądu pomników przyrody ożywionej na terenie Zielonej Góry - informuje. - Prace związane z przeglądem i oceną stanu zachowania pomników przyrody zostaną wykonane do 14 października. Wtedy będziemy mogli podjąć odpowiednie kroki w celu ochrony pomnikowego cisa.

Autor: Izabela Rachwalik

Izabela Rachwalik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.