Zachęcamy do zdrowego trybu życia

Czytaj dalej
Fot. Materiały UMWL
Natalia Dyjas-Szatkowska

Zachęcamy do zdrowego trybu życia

Natalia Dyjas-Szatkowska

O programach profilaktyki zdrowotnej samorządu województwa rozmawiamy z marszałek woj. lubuskiego Elżbietą Anną Polak.

Pierwszym z pomysłów urzędu marszałkowskiego jest projekt „Zdrowe płuca Lubuszan”...

To kontynuacja programu, na który są pieniądze w budżecie samorządu województwa. Będziemy się starać o dotację z NFZ-u. Chcemy przeznaczyć na ten cel 200 tysięcy złotych.

Ile osób z tego skorzysta?

Ten program prowadzimy już od dwóch lat, a teraz chcemy przebadać około 500 Lubuszan. Program skierowany jest do mieszkańców naszego województwa – tych, którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, a więc np. wieloletnich palaczy. Mamy nadzieję, że w pierwszej połowie tego roku ruszymy z programem, jak tylko będziemy mieć fundusze. W zeszłym roku w tym projekcie brały udział cztery szpitale: w Zielonej Górze, Gorzowie, Żarach i Torzymiu. W ten sposób mieszkańcy z całego województwa mogą skorzystać z tego programu.

A jeśli chodzi o walkę z cukrzycą?

Uzyskaliśmy pozytywną ocenę Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji. Badania będą wykonywać podmioty lecznicze. Z nim też chcemy ruszyć w tym półroczu.

Kto może skorzystać z badań?

Osoby, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2, czyli m.in. z nadwagą, czy takie, u których w rodzinie występuje już choroba. Kwota dofinansowania tych badań to 3,7 miliona złotych. Pacjenci będą mogli z nich korzystać w jednostkach szpitalnych.

Są jeszcze badania dotyczące profilaktyki raka jelita grubego, piersi i szyjki macicy...

To projekt partnerski z podmiotami leczniczymi oraz organizacją pozarządową specjalizującą się w profilaktyce nowotworowej. Partnerem jest m.in. przychodnia „Zdrojowa” w Zielonej Górze oraz przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Chcemy przeznaczyć na ten cel 3,9 mln zł. Nasze założenie jest właśnie takie, że to lekarze pierwszego kontaktu będą kierowali pacjentów na te specjalistyczne badania oraz zachęcali do badań w ramach populacyjnych programów profilaktycznych – głównie dotyczy to osób, które nigdy takich badań nie wykonywały. Mogą z nich korzystać osoby w wieku 25-69 lat.

Natalia Dyjas-Szatkowska

Dzień dobry! Nazywam się Natalia Dyjas-Szatkowska i jestem rodowitą zielonogórzanką. Pracuję w "Gazecie Lubuskiej" od 2016 roku. I choć z wykształcenia jestem filologiem polskim i teatrologiem, to swoją pracę zawodową związałam właśnie z mediami. 


W obszarze moich działań znajdują się:   • problemy i sprawy Zielonej Góry,

  • kwestie, które poruszają mieszkańców powiatu zielonogórskiego.


Ważne są dla mnie codzienne problemy mieszkańcówsprawy społeczne i kulturalne naszego regionu. Nie jest mi obojętny los zwierzaków i często piszę o nich na naszych łamach. Lubię spotkania z ludźmi i to właśnie nasi Czytelnicy są dla mnie wielką inspiracją. To oni podpowiadają, czym warto się zająć, co ich boli, denerwuje, ale i cieszy. 


Zawsze lubiłam rozmawiać z ludźmi. Jako osoba, która pracowała z nimi podczas organizacji różnych wydarzeń kulturalnych i festiwali, zrozumiałam, że to właśnie człowiek i jego historia są dla mnie najważniejsze. To więc chyba nie przypadek, że zaczęłam pracę w dziennikarstwie... 


W wolnych chwilach (jeśli jakaś się znajdzie... :)) nałogowo pochłaniam książki (kryminałom mówię nie, ale mocno kibicuję nowej, polskiej prozie) i z aparatem poznaję nasze piękne województwo lubuskie. Chętnie dzielę się urodą regionu na łamach "Gazety Lubuskiej" i portalu "Nasze Miasto". Nie boję się też pokazywać, co jeszcze mogłoby się tutaj zmienić. I to właśnie przynosi mi największą satysfakcję w pracy. Gdy uda się choć trochę ulepszyć otaczającą nas rzeczywistość. 


Czy w Twojej okolicy dzieje się coś ważnego? Masz sprawę, która Twoim zdaniem powinna zostać opisana w naszej gazecie? A może masz jakiś kłopot, który należy rozwiązać? Śmiało! Skontaktuj się ze mną, postaram się zająć danym tematem.


Kontakt do mnie: natalia.dyjas@polskapress.pl


Telefon: 68 324 88 44 lub: 510 026 978.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.