Zadzieje się w Łagowie

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Zadzieje się w Łagowie

Alicja Kucharska

Tu imprez i wydarzeń w sezonie letnim z pewnością nie zabraknie! Turystyczna miejscowość już budzi się z zimowego snu

Od kwietnia do grudnia w Łagowie zaplanowano blisko sześćdziesiąt imprez. Ponad połowa odbędzie się w sezonie letnim.Najbliższe już w majówkę.

Harmonogram imprez w nadchodzących miesiącach jest niezwykle bogaty. Od wydarzeń sportowych począwszy, przez artystyczne i filmowe, na muzycznych kończąc. - I bardzo dobrze, niech się dzieje jak najwięcej - mówi z zadowoleniem wójt gminy Czesław Kalbarczyk.

Obok imprez stricte lokalnych: festynu rodzinnego w Żelechowie, Poźrzadle, dni Sieniawy czy Łagowa, nie zabraknie tych o ugruntowanej pozycji i renomie ściągających do perły ziemi lubuskiej tysiące wczasowiczów.

Coraz bardziej znane w regionie są także cykliczne wycieczki rowerowe oraz marsze piesze organizowane przez Łagowskie Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej i Pieszej. Odbędą się m. in. 3 maja, 19 czerwca, 2 lipca czy 14 sierpnia.

Jedną z najbliższych czołowych imprez, która zapisała się już na lokalnych kartach jest Maluchowa Majówka, czyli Zlot Fiata 126p. Wydarzenie dla pasjonatów króla szos odbędzie się już po raz trzeci. 30 kwietnia. - To bardzo fajna impreza organizowana przez młodych ludzi. Niewątpliwie więc gmina będzie wspierać organizację tego przedsięwzięcia - zapewnia wójt.

Wiele będzie się działo w czerwcu. Począwszy od XXIII Biegu Łagowskiego Lata (5.06) po XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Abyśmy Byli Jedno” (12.06). Pasjonaci sztuki mogą wziąć udział w Sympozjum Rzeźbiarskim bądź Międzynarodowym Plenerze Malarskim (16-30.06). A plener malarski odbędzie się nie tylko w Łagowie, ale również w Niedźwiedziu, co będzie z pewnością świetnym wstępem do tradycyjnych Zawodów Drwali (25-26.06).

- Wszelkie imprezy zmierzają w tym kierunku, by zająć mieszkańców i turystów. By zaproponować możliwie najwięcej - dodaje Cz. Kalbarczyk.

Lubuskie Lato Filmowe to impreza, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Tym razem rozpocznie się 25 czerwca i potrwa do 2 lipca. LLF otrzymało pokaźną dotację z Ministerstwa Kultury. Na 46 edycję festiwalu przeznaczono 85 tys. zł. - Lubuskie Lato Filmowe promuje całe nasze województwo - podkreśla wójt. - Zależałoby mi natomiast, by festiwal przyciągał więcej młodych ludzi. Co ważne, równolegle do LLF odbywać się będzie festiwal Bel Canto a finałem i pięknym podsumowaniem obu imprez będzie koncert Filharmonii Zielonogórskiej. Na ten festiwal przeznaczamy 20 tys. zł. - precyzuje Cz. Kalbarczyk.

W roku ubiegłym na zlocie „Rock, Blues & Motocykle” pojawiło się ok.  8 tys. motocykli. W tym roku impreza odbędzie się 7-10 lipca
Alicja Kucharska W roku ubiegłym na zlocie „Rock, Blues & Motocykle” pojawiło się ok. 8 tys. motocykli. W tym roku impreza odbędzie się 7-10 lipca

Choć krążyły pogłoski, że zlot motocyklowy Rock, Blues i Motocykle (6-9 lipca) odbędzie się w innym miejscu, to można je ostatecznie zdementować. - Bez zmian będzie to duży parking, jednak w tym roku chcielibyśmy zadbać, żeby było bardziej bezpiecznie, dlatego też prawdopodobnie zdecydujemy się na czas festiwalu wyłączyć z ruchu ulicę Mostową. To pozwoli pieszym na swobodne poruszanie się - dodaje.

W lipcu nie zabraknie sztandarowych imprez: Wyścig Rowerowy MTB „O Srebrny Krzyż Joannitów” (16 lipca), imprezy plenerowej „Muzyka u Joannitów” (28 lipca) oraz „Jarmarku Joannitów” (29-30 lipca). Sierpień zdominują święta plonów i korowody dożynkowe.

Wójt podkreśla, że w Polsce mówiąc o województwie lubuskim, często mówi się o Łagowie. - To samoczynna promocja - podkreśla. O ile, co do walorów turystycznych i przyrodniczych nie można mieć wątpliwości, o tyle zabudowania oraz infrastruktura drogowa wymagają poprawek. - W ramach współpracy ze starostwem uda się wyremontować chodnik wzdłuż drogi wjazdowej do miejscowości.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.