Zadzieje się w Łagowie

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Zadzieje się w Łagowie

Alicja Kucharska

Tu imprez i wydarzeń w sezonie letnim z pewnością nie zabraknie! Turystyczna miejscowość już budzi się z zimowego snu

Od kwietnia do grudnia w Łagowie zaplanowano blisko sześćdziesiąt imprez. Ponad połowa odbędzie się w sezonie letnim.Najbliższe już w majówkę.

Harmonogram imprez w nadchodzących miesiącach jest niezwykle bogaty. Od wydarzeń sportowych począwszy, przez artystyczne i filmowe, na muzycznych kończąc. - I bardzo dobrze, niech się dzieje jak najwięcej - mówi z zadowoleniem wójt gminy Czesław Kalbarczyk.

Obok imprez stricte lokalnych: festynu rodzinnego w Żelechowie, Poźrzadle, dni Sieniawy czy Łagowa, nie zabraknie tych o ugruntowanej pozycji i renomie ściągających do perły ziemi lubuskiej tysiące wczasowiczów.

Coraz bardziej znane w regionie są także cykliczne wycieczki rowerowe oraz marsze piesze organizowane przez Łagowskie Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej i Pieszej. Odbędą się m. in. 3 maja, 19 czerwca, 2 lipca czy 14 sierpnia.

Jedną z najbliższych czołowych imprez, która zapisała się już na lokalnych kartach jest Maluchowa Majówka, czyli Zlot Fiata 126p. Wydarzenie dla pasjonatów króla szos odbędzie się już po raz trzeci. 30 kwietnia. - To bardzo fajna impreza organizowana przez młodych ludzi. Niewątpliwie więc gmina będzie wspierać organizację tego przedsięwzięcia - zapewnia wójt.

Wiele będzie się działo w czerwcu. Począwszy od XXIII Biegu Łagowskiego Lata (5.06) po XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Abyśmy Byli Jedno” (12.06). Pasjonaci sztuki mogą wziąć udział w Sympozjum Rzeźbiarskim bądź Międzynarodowym Plenerze Malarskim (16-30.06). A plener malarski odbędzie się nie tylko w Łagowie, ale również w Niedźwiedziu, co będzie z pewnością świetnym wstępem do tradycyjnych Zawodów Drwali (25-26.06).

- Wszelkie imprezy zmierzają w tym kierunku, by zająć mieszkańców i turystów. By zaproponować możliwie najwięcej - dodaje Cz. Kalbarczyk.

Lubuskie Lato Filmowe to impreza, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Tym razem rozpocznie się 25 czerwca i potrwa do 2 lipca. LLF otrzymało pokaźną dotację z Ministerstwa Kultury. Na 46 edycję festiwalu przeznaczono 85 tys. zł. - Lubuskie Lato Filmowe promuje całe nasze województwo - podkreśla wójt. - Zależałoby mi natomiast, by festiwal przyciągał więcej młodych ludzi. Co ważne, równolegle do LLF odbywać się będzie festiwal Bel Canto a finałem i pięknym podsumowaniem obu imprez będzie koncert Filharmonii Zielonogórskiej. Na ten festiwal przeznaczamy 20 tys. zł. - precyzuje Cz. Kalbarczyk.

W roku ubiegłym na zlocie „Rock, Blues & Motocykle” pojawiło się ok.  8 tys. motocykli. W tym roku impreza odbędzie się 7-10 lipca
Alicja Kucharska W roku ubiegłym na zlocie „Rock, Blues & Motocykle” pojawiło się ok. 8 tys. motocykli. W tym roku impreza odbędzie się 7-10 lipca

Choć krążyły pogłoski, że zlot motocyklowy Rock, Blues i Motocykle (6-9 lipca) odbędzie się w innym miejscu, to można je ostatecznie zdementować. - Bez zmian będzie to duży parking, jednak w tym roku chcielibyśmy zadbać, żeby było bardziej bezpiecznie, dlatego też prawdopodobnie zdecydujemy się na czas festiwalu wyłączyć z ruchu ulicę Mostową. To pozwoli pieszym na swobodne poruszanie się - dodaje.

W lipcu nie zabraknie sztandarowych imprez: Wyścig Rowerowy MTB „O Srebrny Krzyż Joannitów” (16 lipca), imprezy plenerowej „Muzyka u Joannitów” (28 lipca) oraz „Jarmarku Joannitów” (29-30 lipca). Sierpień zdominują święta plonów i korowody dożynkowe.

Wójt podkreśla, że w Polsce mówiąc o województwie lubuskim, często mówi się o Łagowie. - To samoczynna promocja - podkreśla. O ile, co do walorów turystycznych i przyrodniczych nie można mieć wątpliwości, o tyle zabudowania oraz infrastruktura drogowa wymagają poprawek. - W ramach współpracy ze starostwem uda się wyremontować chodnik wzdłuż drogi wjazdowej do miejscowości.

Alicja Kucharska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.