Zagadki od ratusza do ratusza

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Dariusz Chajewski68 324 88 79 [email protected]

Zagadki od ratusza do ratusza

Dariusz Chajewski68 324 88 79 [email protected]

Jaki budynek jest prawdziwym symbolem miasta? Oczywiście ratusz. Przez wieki to on świadczył o zamożności grodu i obrotności miejscowych rajców. W Lubuskiem mamy kilka prawdziwych ratuszowych perełek, a dwie z budowli tego typu szczycą się nawet krzywymi wieżami.

1. Piękny, neorenesansowy ratusz w tym mieście wzniesiono w latach 1842-44. Prawdopodobnie w tym miejscu stała starsza, gotycka siedziba rajców z pierwszej połowy XVI wieku. Obecny ratusz uznawany jest nie tylko przez fachowców za jeden z najefektowniejszych w regionie. Jego projektantem był Karl Alexander Flaminius z Frnkfurtu.

A. Żagań

B. Kostrzyn

C. Kożuchów

D. Ośno Lubuskie

2. Dokładna data budowy tego ratusza nie jest znana. Po raz pierwszy w źródłach pojawia się w roku 1435. Miał burzliwą przeszłość, chociażby za sprawą kilku pożarów. W pierwszej połowie XVIII wieku, w związku z częstymi wizytami we Wschowie Augusta II i Augusta III oraz zwoływanymi tutaj posiedzeniami senatu, w ratuszu zorganizowano wielką salę posiedzeń. Była ona połączona zewnętrzną galerią z kamienicami zachodniej pierzei rynku, gdzie rezydowali królowie. Obecny kształt zawdzięcza przebudowie z lat 1860 - 1870. Umieszczony na frontonie ratusza herb miasta przedstawia scenę koronacji Najświętszej Marii Panny. Poniżej znajduje się podwójny krzyż jagielloński z dwoma pierścieniami.

A. Wschowa

B. Bytom Odrzański

C. Niesulice

D. Siedlisko

3. Najstarszy, XVI-wieczny ratusz w tym mieście, znajdował się w północnej części Rynku. Splonął w 1488 roku. Nowy, w stylu gotyckim, stanął już w centrum. Ratusz nakryty był wysokim dachem z dekorowanym szczytem. Wieża miała nowe zakończenie pod postacią hełmu z gloriettą. Kolejną rewolucję budynek przeszedł w latach 1848-1849, uzyskując kształt i wystrój neoklasycystyczny. Po spaleniu w czasie drugiej wojny światowej postanowiono gmach tak odbudować, aby uratować północną ścianę.

A. Kożuchów

B. Lubniewice

C. Sulęcinie

D. Otyniu

4. Ten ratusz jako jeden z niewielu ma dwie wieże. Wschodnia jest renesansowa i pochodzi z lat 1583 - 1586, zachodnia zaś powstała w wieku XVI. w latach 1604 - 1627. Wykorzystywano je do obserwacji oraz w celach strategicznych i triangulacyjnych. Ratusz posiada podwórzec wewnętrzny, który był połączony z salą sądową, do której byli doprowadzani oskarżeni.

A. Gubin

B. Krosno Odrzańskie

C. Słońsk

D. Szprotawa

5. Na budynek, w którym od 1960 r. urzędują władze tego miasta i gminy, mieszkańcy mówią: ratusz. Ale budynek ten nie został zbudowany z przeznaczeniem na siedzibę administracji miejskiej. Powstał on w latach 1906-1908 na potrzeby sądownictwa. Wcześniej był tutaj ratusz, ale niestety w 1945 r. spłonął. Budowa właściwego ratusza zaczęła się w 1908 r. Trzy lata później do budynku wprowadził się burmistrz ze swoimi urzędnikami. Był to budynek dwukondygnacyjny, ze spadzistym na dwie strony dachem i wieżyczką pośrodku. Tak było do lutego 1945 r.

A. Witnica

B. Strzelce Krajeńskie

C. Łagów

D. Gubin

6. Tutejszy ratusz, renesansowy, zbudował architekt włoski Antonio Alberti w latach 1580-1582. Średniowieczny ratusz, pochodzący zapewne z XIV wieku, spalił się podczas pożaru miasta w 1496 roku. Obecny ratusz usytuowany jest we wschodniej części rynku, murowany z cegły, otynkowany. Dwukondygnacyjny, podpiwniczony, założony na planie wydłużonego prostokąta. Układ wnętrz trzytaktowy z sienią przelotową na osi. Na piętrze zachowane są renesansowe drzwi kute z żelaza, zdobione malowanymi rozetami oraz oraz głowami putt i satyrów, z herbem miasta i datą 1382.

A. Lubniewice

B. Kostrzyn

C. Lubsko

D. Żary

7. Budynek tego ratusza to prawdziwy archeologiczny koktajl. Z pierwotnego, gotyckiego założenia pozostało niewiele - główne zręby murów oraz sklepienia piwnicznych. Natomiast kształt zmienił niemal całkowicie po wielkim pożarem w roku 1633 - zyskał styl barokowy. Podczas przebudowy w II połowie XIX wieku miejsce dwuspadowego dachu zajęła trzecia kondygnacja. Kolejnych zmian dokonano po roku 1945, gdy wzmocniono konstrukcję budynku i wieży, na której wymieniono hełm. Wówczas także zmieniono obramowanie dachu zastępując neogotycki krenelaż pseudorenesansową attyką.

A. Kargowa

B. Ośno Lubuskie

C. Krośno Odrzańskie

D. Sulechów

8. Tutaj ratusz jest usytuowany na placu rynkowym. Zbudowany w XVII wieku, był odbudowany po pożarze w 1856 r. i rozbudowany. Wedle legendy, ratusz jest związany z walką garnizonu polskiego, który w 1793 r., po traktacie rozbiorowym, stawił opór wojskom pruskim wkraczającym do tego miasta. W ratuszu zginął dowódca garnizonu, kapitan Więckowski, o czym informuje tablica przy wejściu do budynku.

A. Drezdenku

B. Sulęcinie

C. Dąbroszynie

D. Kargowej

9. Średniowieczny ratusz o nieznanym dziś wyglądzie był usytuowany na środku rynku. Dziś zaznaczono jego zarys brukiem innego koloru. Obecny, późnorenesansowy, został zbudowany na dwóch działkach gotyckich w latach 1602-1609. Był znacznie przebudowany w XIX wieku.

A. Żary

B. Bytom Odrzański

C. Sława

D. Słońsk

10.Ten ratusz został wybudowany w latach 1849-51. Miasto było wówczas stolicą powiatu. Siedziba władz miejskich przetrwała tutaj niespełna sto lat. Została spalona 2 lutego 1945 r. po zajęciu miasta przez czerwonoarmistów. Radzieccy żołnierze zniszczyli m.in. część zabudowań oraz uszkodzili gotycki kościół pw. Św. Mikołaja.

A. Santok

B. Wicina

C. Brzeźnica

D. Sulęcin

Sprawdź, czy odgadłeś

1. D
2. A
3. A
4. D
5. A
6. C
7. D
8. D
9. B
10. D

Dariusz Chajewski68 324 88 79 [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.