Żagań: Gminy wspólnie na rzecz tańszej komunikacji

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Kozakiewicz
Grzegorz Kozakiewicz

Żagań: Gminy wspólnie na rzecz tańszej komunikacji

Grzegorz Kozakiewicz

Gminy powiatu żagańskiego tworzą związek by lepiej zorganizować przewozy autobusowe. To jedyny sposób na zachowanie zniżek.

- W tej chwili przystąpienie do związku zadeklarowało dziewięć gmin i powiat - mówi wicestarosta żagański, Marek Kopta. - My oferujemy biuro wraz wyposażeniem. Na koszty etatowych pracowników złożą się pozostali.

Jego utworzenie jest konsekwencją nowej ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. W jej myśl, od roku 2017, zniżki ustawowe honorowane będą jedynie na trasach, które figurują w samorządowych planach transportowych. Pozostałe kursy odbywać się będą na zasadach komercyjnych.

9 gmin powiatu żagańskiego zadeklarowało chęć przystąpienia do związku.

Oznacza to ograniczenie uprawnień inwalidów, żołnierzy i pograniczników - a w przypadku biletów miesięcznych, także uczniów i studentów. Ich ulgi znikną na wielu liniach, choćby na terenie powiatu żarskiego, gdzie nie udało się doprowadzić do porozumienia w sprawie planu.

- Po formalnej rejestracji związku nadejdzie czas na wybór połączeń, które znajdą się w planie transportowym. Jak podkreśla M.Kopta, siatka przewozów planowana będzie możliwie szeroko, tak, by zachować szansę na ewentualne zmiany.

W drugiej połowie roku wyłoniony zostanie przewoźnik, który obsługiwać będzie te połączenia.

- Przystępując do tego przedsięwzięcia chcieliśmy zachować korzyści, jakie płyną z nowych przepisów dla naszych pasażerów - mówi Wincenty Chłostowski, sekretarz gminy Małomice, która jako pierwsza uchwaliła wejście do związku - Obawiamy się jednak, że wkrótce staniemy przed koniecznością dopłat do połączeń nierentownych. A to jest po prostu niemożliwe. Mamy wiele przykładów kursów, które mieszkańcy chcieliby utrzymać, choć obłożenie na nich jest naprawdę niewielkie.

Paulina Hejmanowska, studentka UZ: Brak zniżek na bilety miesięczne będzie dużym problemem.
Grzegorz Kozakiewicz Paulina Hejmanowska, studentka UZ: Brak zniżek na bilety miesięczne będzie dużym problemem.

Podobne wątpliwości targają gminą miejską Żagań

Jako jedyna nie zadeklarowała jak dotąd chęci włączenia się w inicjatywę władz powiatowych.- Jesteśmy w trakcie analizy różnych rozwiązań - mówi Agnieszka Zychla, rzecznik żagańskiego magistratu - ustawodawca daje szereg możliwości rozwiązania tego zagadnienia. Pochylimy się nad tematem i wybierzemy najlepszą opcję dla siebie.

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.