Zagań: Starosta wspiera wojskową lecznicę

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Kozakiewicz
Grzegorz Kozakiewicz

Zagań: Starosta wspiera wojskową lecznicę

Grzegorz Kozakiewicz

Pół miliona złotych na dwa ambulanse i przeszło sto tysięcy na remont pomieszczeń laboratoryjnych w filii 105. Kresowego Szpitala Wojskowego. - To nie koniec - zapewnia H. Janowicz. - Współpraca trwa!

Podpisanie umowy na dofinansowanie zakupu dwóch nowych ambulansów stało się okazją do zaprezentowania dotychczasowych owoców współpracy pomiędzy starostwem powiatowym w Żaganiu i 105. Kresowego Szpitala Wojskowego.

- Działamy wspólnie już siódmy rok i współpraca ta cały czas się rozwija - mówił Sławomir Gaik, dyrektor lecznicy dziękując za wsparcie samorządu. - Widać ogromne zaangażowanie władz powiatowych, by zabezpieczyć potrzeby medyczne mieszkańców jak najlepiej. Na temat szpitala, leczenia specjalistycznego, diagnostyki laboratoryjnej rozmawiamy w sumie raz w miesiącu. Dzięki temu szpital się rozwija, a pacjenci tu leczeni są w pełni bezpieczni.

Jak podkreślał dyrektor Gaik, tylko w zeszłym roku, wojskowa lecznica z Żar na inwestycje w swojej żagańskiej filii wydała 1,5 mln zł. Doposażono zespoły ratownictwa medycznego, chirurgię i oddział pulmonologiczny. Sprzęt ratujący życie trafił też do izby przyjęć, która w niedalekiej przyszłości przejdzie kompleksowy remont.

- Wychodzimy do mieszkańców z ofertą na wysokim poziomie - komplementował starosta Henryk Janowicz przypominając, że od 2010 roku na wsparcie placówki władze powiatu wydały prawie cztery miliony złotych. - Szpital z Żar doskonale zarządza swą żagańską filią. Nie ma tu dzielenia na lepszych i gorszych. Widać troskę i pracę doskonałego personelu, lekarzy, którzy niejednokrotnie mają dwie i więcej specjalizacje.

Dziennikarzom zaprezentowano również sprzęt zakupiony dzięki zeszłorocznym dotacjom. Na wyposażenie żagańskich karetek trafił defibrylator, respirator transportowy oraz skaner naczyniowy, niewielkie, ale niezwykle przydatne urządzenie zwłaszcza u osób, u których z powodu różnych stanów chorobowych wyczuwalność żył jest bardzo słaba. Urządzenie bardzo cenne również, gdy pacjentami naszymi stają się małe dzieci. W latach poprzednich starostwo dofinansowało m.in. zakup czterech kardiomonitorów i czterech pomp infuzyjnych, a także noszy do reanimacji, krzesełka kardiologicznego, kapnometru i ssaka bakteryjnego.

500 tys. zł na dwa nowe, w pełni wyposażone ambulanse. To rekordowa dotacja starostwa w Żaganiu dla miejscowej filii 105. Kresowego Szpitala Wojskow
Grzegorz Kozakiewicz 500 tys. zł na dwa nowe, w pełni wyposażone ambulanse. To rekordowa dotacja starostwa w Żaganiu dla miejscowej filii 105. Kresowego Szpitala Wojskowego

- Dążymy do tego, aby nasz tabor był jednakowo wyposażony - mówi Ryszard Smyk, kierownik pogotowia w Żaganiu. - Unikamy dzięki temu kłopotów technicznych, które mogłyby się pojawić, gdybyśmy mieli różne samochody. Starostwo regularnie co rok kupuje nam po jednym wozie. W tym roku będą to aż dwa ambulanse, co powinno ucieszyć mieszkańców naszego powiatu.
Z odnowionego laboratorium cieszy się jego kierowniczka, a jednocześnie wojewódzki konsultant w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej, Jadwiga Zielke, która z dumą oprowadzała gości po wyremontowanych pomieszczeniach.

- Zapewniamy diagnostykę zarówno oddziałom szpitala, jak i pacjentom przychodni - mówiła prezentując sprzęt laboratoryjny. - Oferujemy niemal wszystkie badania, poczynając od biochemii, badań hormonów, markerów nowotworowych, aż po morfologię i gazometrię.

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.