Żagańska oświata z milionami

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska

Żagańska oświata z milionami

Małgorzata Trzcionkowska

We wrześniu rozpoczyna się wielki projekt, przeznaczony dla szkół zawodowych i techników z terenu powiatu żagańskiego.

Całe województwo lubuskie zyska na projekcie oświatowym ok. 210 mln zł. Będzie on realizowany przez szkoły uczące zawodu, podległe starostwom powiatowym. - Rozmowy ze starostami były trudne - tłumaczy Henryk Janowicz, starosta żagański. - Ale udało się wypracować kompromis.

Dla uczniów i nauczycieli

To oznacza, że cztery placówki, kształcące techników oraz uczniów szkół zawodowych dostaną w sumie 10,696 mln zł, w ciągu sześciu lat.

Parterem przedsięwzięcia jest Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa w Gorzowie Wielkopolskim oraz firma zajmująca się doradztwem, ze Szczecina. - My zyskamy remont i utworzenie gastronomicznego centrum warsztatowego, które będzie się mieściło w lewym skrzydle budynku - tłumaczy Andrzej Skawiński, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Szprotawie.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłowej zostanie doposażony w sprzęty i pomoce do swoich pracowni.
W ramach projektu będą się szkolić nauczyciele zawodu, którzy do tej pory mieli mały kontakt z pracodawcami. Teraz będą uczestniczyć w szkoleniach w zakładach pracy. Będą też dla nich pieniądze na studia podyplomowe, itp. Skorzystają też uczniowie, którzy będą mogli brać udział w różnych kursach i praktykach, które bardzo im się przydadzą w zawodowym życiu.
Pracodawcy, którzy wezmą udział w przedsięwzięciu mogą zyskać nawet 5 tys. zł na kształcenie każdego ucznia.
- Nasi nauczyciele bardzo się cieszą z możliwości podniesienia kwalifikacji - zaznacza Wioletta Szary, dyrektor ZSP w Iłowej. - Chcą podnosić swoje kwalifikacje.

W ZSP w Żaganiu, czyli 59 też liczą na wzmocnienie placówki. - Chcemy otworzyć nowe technikum środowiska i melioracji - mówi dyrektor Jadwiga Gargula. - Liczymy też na uruchomienie klasy zawodowej w kierunku operator maszyn leśnych.

Pieniądze dla miejskich szkół

Również miasto Żagań pozyskało dofinansowanie na projekty dla swoich placówek.
- W projekcie weźmie udział pięć szkół podstawowych - wylicza Magdalena Augustyniak, naczelnik wydziału planowania strategicznego i zarządzania środkami w UM. - Od września dzieci będą brały udział w dodatkowych zajęciach matematycznych i przyrodniczych. Pracownie zyskają też dodatkowe wyposażenie.
Na ten rok szkoły dostaną 149 tysięcy złotych. A w przyszłym roku będzie to aż 300 tys. zł.
Drugi wniosek, złożony wspólnie z miastem Żary będzie przeznaczony dla gimnazjów, jednak jeszcze nie został zatwierdzony. Dzięki niemu lepszy poziom kształcenia ma zyskać w sumie 10 gimnazjów z terenu obu miast i gmin wiejskich. Młodzież będzie się uczyć biologii, chemii, języka obcego oraz fizyki.
Kasa dla podstawówek jest już pewna, natomiast jeszcze nie wiadomo, czy gimnazja dostaną dofinansowanie, z uwagi na zawirowania w całym systemie oświaty.

Małgorzata Trzcionkowska

Pracuję w oddziale w Żaganiu. Interesuje mnie to, co się dzieje w moim mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.