Żagański Stalag Luft 3 widziany oczami więźnia

Czytaj dalej
Fot. Teresa Juźko
Teresa Juźko

Żagański Stalag Luft 3 widziany oczami więźnia

Teresa Juźko

Carl Holmstrom był podporucznikiem Armii Stanów Zjednoczonych. Podczas osadzenia w Stalagu sportretował życie codzienne więźniów.

Do 13 lutego w Galerii Ekslibrisu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żaganiu możemy podziwiać prace artystyczne Carla Holmstroma, podporucznika Armii Stanów Zjednoczonych podczas II wojny. Wraz z 10 tys. współtowarzyszami broni trafił do obozu jenieckiego w Żaganiu, gdzie wykorzystał swoje zdolności plastyczne do sportretowania współosadzonych oraz życia codziennego w niewoli. Jego prace ukazują historię z niecodziennej, lekko odrealnionej perspektywy. Często posługiwał się karykaturą i groteską.

- Całość eksponatów plastycznych jest w posiadaniu żagańskiego Muzeum Obozów Jenieckich. Miejska Biblioteka uzyskała zgodę na ich wystawienie dzięki współpracy z Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego - wyjaśnia Krzysztof Cymach, kierownik MBP Żary.

- Wystawa jest o tyle interesująca, że nie tylko przedstawia współtowarzyszy niedoli Holmstroma, ale i ukazuje codzienne sytuacje z losów jeńców oraz stanowi ciekawą panoramę całego Stalagu Luft 3 - kontynuuje Krzysztof Cymach.

Carl Holmstrom brał również czynny udział w przygotowaniach do Wielkiej Ucieczki ze Stalagu. W ostatecznych rozrachunku tylko trzem jeńcom udało się uciec na upragnioną wolność. Byli to Norwegowie Peter Bergsland i Jens Muller oraz Holender Bram van der Stok.

Reszta uciekinierów została prędzej czy później schwytana. Na specjalny rozkaz Hitlera wszyscy uciekinierzy mieli zostać rozstrzelani, lecz po interwencji Göringa ostatecznie zdecydowano się rozstrzelać pięćdziesięciu lotników.

Wśród nich był właśnie Carl Holmstrom...

- Prace plastyczne Carla Holmstroma ukazują nie tylko sylwetki jeńców, ale i życie codzienne Stalagu - mówi Krzysztof Cymach.
Teresa Juźko - Prace plastyczne Carla Holmstroma ukazują nie tylko sylwetki jeńców, ale i życie codzienne Stalagu - mówi Krzysztof Cymach.
Teresa Juźko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.